O nas

SCENA ROBOCZA

Idea

Przez ponad 10 lat działalności przeprowadziliśmy 40 programów rezydencji teatralnych, z których każdy kończył się premierą. Regularnie pracuje z nami kilkanaście zespołów, a jeden rok dla SCENY ROBOCZEJ to około 50 prezentacji spektakli i wiele wydarzeń towarzyszących. Praca z niezależną sceną pozwala nie tylko zagospodarować leżący na uboczu teatru instytucjonalnego potencjał artystyczny, ale również poprzez jego archiwizowanie i monitorowanie, pozwala go utrwalać w refleksji.

WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, TEATR.

Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA to unikatowy projekt, którego osią i głównym zadaniem jest tworzenie regularnej sceny dla teatrów i artystów niezależnych. Ideą leżącą u podstaw przedsięwzięcia była konsolidacja poznańskiego offu – spotkanie różnorodnych (czasem sprzecznych) modeli pracy, wizji praktyk artystycznych, warsztatów, estetyk oraz pomysłów na rolę teatru.

Scena Robocza

Czym jest Scena Robocza?

SCENA ROBOCZA funkcjonuje na zasadzie laboratorium praktyk artystycznych, którego nadrzędną zasadą jest swoboda twórcza. Rozwijane u nas przedsięwzięcia odznaczają się pełną wolnością artystyczną – nie narzucamy tematów, rozwiązań formalnych oraz modeli pracy.

To, co proponujemy to kompleksowe wsparcie w procesie tworzenia. Systemowe podejście do produkcji każdemu zespołowi daje równy pakiet organizacyjnego, finansowego, promocyjnego, produkcyjnego, merytorycznego oraz artystycznego wsparcia. Takie podejście pozwala na stworzenie różnorodnej, ale i równej – formalnie i artystycznie – sceny, która mieści zarówno doświadczone i uznane autorytety, jak i zespoły, które poszukują własnej drogi artystycznej. Po 9 latach przeszliśmy do poszerzenia naszej działalności o elementy wspierające.

Doświadczenia pracy z licealistami, animatorami, artystami sztuk wizualnych oraz społecznością lokalną postawiły przed nami nowe wyzwania. Chcemy odpowiadać na potrzeby i deficyty społeczne tworząc dedykowane programy z obszaru szeroko pojętej edukacji. SCENĘ ROBOCZĄ traktujemy jako miejsce styku i tarcia różnych postaw społecznych jak i artystycznych.

Skip to content