KRAINA OLIMPIA

 

Kraina Olimpia to projekt okolicznych mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, którego celem jest ożywienie dziedzińca przed dawnym Kinem Olimpia. Wspólnie z dzieciakami i sąsiadami od 4 latwymyślamy, tworzymy i bawimy się, a dotąd zaniedbana przestrzeń staję się coraz piękniejsza. Po udanych trzech latach prowadzenia wakacyjnego projektu wypracowaliśmy sprawdzoną formułę, której punktem wyjścia jest wiara w niezwykłą kreatywność dzieci i to one stają się głównymi kreatorami tego, co powstaje i zostawia swój stały ślad na sąsiedzkim skwerze. Doświadczone artystki i artyści zaproszenie do współpracy stwarzają wraz z dziećmi niezwykłe instalacje, ozdoby, wielkoformatowe rzeźby czy spektakl teatralny z ich udziałem. W ubiegłych latach do programu dołączony był również cykl darmowych spektakli granych na otwartej przestrzeni, który przyciągnął do Krainy wielu odbiorców z całego miasta i poza samą animacją czasu wolnego ukazywał szerokie spektrum działań możliwych w teatrze dla dzieci.

 


 

 

KRAINA OLIMPIA 2019

 

🌼 W tym roku w Krainie Olimpia towarzyszyć będzie nam roślinność, ekologia i ogrodnictwo. 🌿 Wspólnie będziemy zazieleniać dziedziniec przed starym kinem Olimpia, by stał się dla wszystkich mieszkańców ostoją w mieście. Zaczynamy już na wiosnę, by latem, podczas warsztatów, cieszyć się efektami naszej pracy! Zapraszamy dzieci, dorosłych, seniorów, wasze psy, koty i przyjaciół – DOTKNIJMY ZIELENI! 🌻

 

Wiosenny cykl ogrodniczych spotkań skierowany do wszystkich mieszkańców Poznania, bez względu na wiek. Wraz z architektką Adą i ogrodnikami wspólnie zastanowimy się czego brakuje nam w tej przestrzeni i nauczymy się jak wykorzystując naturalne materiały możemy, bez nieodwracalnych ingerencji w zastaną tkankę miejską, ożywić ją i zmienić na bardziej dostępną dla odwiedzających.

 

Druga część projektu, spójnie przeplatająca się z pierwszą, zakłada cykl warsztatów edukacyjnych, dla których tłem i otoczeniem będzie wcześniej wspólnie przygotowana przestrzeń. Zaproszony do współpracy pisarz stworzy legendę o Krainie Olimpii, która będzie zaczynem i inspiracją do wszystkich kolejnych działań i warsztatów. Na jej podstawie stworzymy multimedialny i interaktywny mapping na elewacji budynku oraz słuchowisko transmitowane na żywo w radio. Opowieść będzie też zaczynem do ozdabiania przestrzeni i bacznego obserwowania natury i otoczenia, poszukiwania zapachów oraz jadalnych roślin obecnych dookoła. Poznamy zarówno tradycje ludowe jak i współczesne technologie i kreatywne sposoby przetwarzania rzeczywistości. Nauczymy się wspólnie snuć opowieści i marzyć w pięknej
Krainie.

 

 

Osoby tworzące tegoroczną edycję Krainy Olimpia:

 

Aleksandra Kołodziej  – kuratorka i pomysłodawczyni projektu Kraina Olimpia – skwer sąsiedzki, absolwentka Wiedzy o Teatrze (specjalizacja programowanie i produkcja interdyscyplinarnych projektów teatralnych) oraz Kulturoznawstwa na UAM. W latach
2012-2015 koordynatorka galerii The Rootz, współzałożycielka i członkini nieformalnej grupy KOKS. Od 2013 roku producentka oraz kuratorka projektu Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA. Współautorka projektu „Sąsiedztwo – granice bliskości” (kuratorka A. Różyńska). Poza Sceną Roboczą producentka wielu interdyscyplinarnych projektów m.in kongres Autonomia (Korporacja Teatralna) (2017), wystawy Anti-Static w Poznańskim Muzeum Narodowym (2018), Short Waves Festival (2019).

 

Ada Zawadzka – Architekt, graficzka, artystka, z zamiłowania kucharka kuchni roślinnej. Studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Grafikę Projektowa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Multimedia na Uniwersytecie
Artystycznym w Szczecinie, Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Poznańskiej oraz Architecture and Urban Planning- Universidade Tecnica de Lisboa Technical. Od czasu ukończenia studiów współpracuje z studiami architektonicznymi w Berlinie m.in. Kleihues + Kleihues Architecture Studio, Baumhauer Gesellschaft von Architekten, Stumpf Architekten w Berlinie, Heberle-Mayer Büro für Architektur und Städtebau w Berlinie. Współpracuje przy projektach artystycznych z artystami sztuk wizualnych t. j. Witek Orski, Maria Toboła. Projektant wystawy “Dziennik Awangarda w Chinach 1993-2003 Danwen Xing” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie(2017). Jako grafik współpracuje z organizacjami t. j. New Visions, Festivāls Komēta w Rydze. Prowadzi warsztaty i działania związane z upowszechnianiem i propagowaniem kuchni roślinnej w Polsce i Niemczech.

 

Aleksandra Zielińska – urodzona w roku 1991 w Szczecinku, artystka, projektantka, producentka. Ukończyła studia Architektury Wnętrz na poziomie licencjackim w 2015 roku oraz studia Grafika: Mulitmedia na poziomie magisterskim w 2017 roku na Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2015 roku współtworzy przestrzeń działań artystycznych OS 17 pracując jako organizator, producent i kurator wydarzeń artystycznych. W 2018 roku ukończyła staż w Institut für Alles Mögliche w Berlinie, instytucie rezydencji artystycznych. Od roku pracuje w instytucji kultury Savvy Contemporary w Berlinie jako producent wydarzeń i projektant wystaw. Współpracuje również z Teatrem Współczesnym w Szczecinie jako projektant graficzny. Prowadzi warsztaty dźwiękowe dla dzieci i młodzieży, współpracowała również przy projekcie teatralno terapeutycznym dla dzieci i młodzieży Otwieracz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

 

Łukasz Antonowicz – Architekt krajobrazu, grafik. Od czasu ukończenia studiów prowadzi autorską działalność projektową i wykonawczą w zakresie architektury krajobrazu. Realizował zajęcia z zakresu ogrodnictwa w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego w Opolu. Współorganizator „Warsztatów tworzywa naturalnego” podczas festiwalu Outer Spaces, „Wierzbowych Warsztatów” w przystani portowej Stowarzyszenia Kod Krowa w Cigacicach oraz „Akcji Wikliniarskiej” podczas trzeciej edycji Rzeki Żywej. Współautor i wykonawca Wierzbaz – wierzbowych konstrukcji stworzonych w 10 poznańskich przedszkolach w ramach projektu ConnectingNature. Członek Fundacji Zielona Barć Olesno oraz Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko. Interesuje się naturalnym budownictwem, zagospodarowaniem wód deszczowych oraz ekologiczną uprawą roślin.

 

Kamil Tomasz Kadziszewski  – od najmłodszych lat blisko związany z naturą, ornitolog amator, członek OTOP, harcerz łączący idę survivalu i puszczaństwa. Przez ostatnie lata pracował nad komercyjnymi projektami z dziedziny architektury krajobrazu i ogrodnictwa oraz renowacji zabytkowych parków i rezerwatów przyrody a także inwetaryzacji dendrologicznych. W wolnym czasie współtwórca wydarzeń kulinarnych Restaurant Day. Wolontariusz przy projektach budownictwa naturalnego Budujemy Dom w Potoczku 2016 i Pszczewie 2017-18 Obecnie zajmuje się techniką dostępu linowego i Arborystyką.

 

Maria Dutkiewicz – absolwentka Edukacji Artystycznej (specjalność: krytyka i promocja sztuki) na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Publikowała teksty o tematyce kultury w magazynie Szum i Czasie Kultury.  Część dziewczyńskiej kolaboracji Życie na fali. W Krainie Olimpia odpowiedzialna za komunikację projektu.

 


 

 

KRAINA OLIMPIA 2018

 

W roku 2018 już po raz trzeci zaprosiliśmy dzieci i dorosłych, sąsiadów bliższych i dalszych do wspólnego spędzenia wakacji w Krainie Olimpia! Przez dwa wakacyjne miesiące odbywały się sąsiedzkie spotkania, warsztaty plastyczne dla dzieci, spektakle teatralne: poznawaliśmy się i spędzaliśmy ze sobą miły czas! Tym razem próbowaliśmy przemienić Krainę Olimpię w prawdziwy 💫 KOSMOS! 💫

 

W ramach lipcowej mikro rezydencji Gosia chce zrealizować projekt „PLANETY”, który zakłada stworzenie instalacji z kul, które miałby zostać zawieszone między drzewami a budynkiem dawnego kina Olimpia. Poszczególne planety będą zawierały mechanizmy rozświetlające je od środka, co w rezultacie sprawi, że staną się również lampionami i obok zeszłorocznych rzeźb Milosza Flisa i szałasów skonstruowanych przez dzieci będą całoroczną ozdobą dziedzińca. Planety i ciała niebieskie hand made będą swoją pracą angażowały uczestników i bywalców Krainy Olimpii, głównie dzieci i ich rodziców, dla których co roku realizowany jest wspomniany program. Warsztat rysunkowy, podczas którego zaprojektują własną planetę, gwiazdę czy asteroidę będzie tanowił bazę do realizacji zadania przestrzennego, jak również będzie materiałem do tworzonego podczas Krainy Olimpii ‚cosmozina’ – dla większości pierwszego zbiorowego wydania z własnymi dziełami (zin – alternatywny magazyn, drukowany w niskim nakładzie, składający się z przedrukowanych grafik, rysunków, wierszy itp.).

 

Na sierpień w Krainie Olimpia duży wpływ będzie miał gwiazdozbiór teatru i muzyki. Będziemy własnoręcznie tworzyć instrumenty recyklingowe i zastanawiać się jak brzmi kosmos z Malwiną Paszek. Przybędą do nas przybysze z Planety Robotów, by pokazać nam swoich przedstawicieli. Przyjrzymy się również człowiekowi na warsztatach rysunkowych z Marcinem/ Leśnikiem: czyż ludzie to nic innego jak kosmici dla kosmitów? Na cały weekend zagości u nas Kamishibai, czyli tradycyjnie japońska sztuka opowieści, do której potrzeba tylko pudełka, papieru i słowa. Wysłuchamy trzech bajek z dalekich stron, jak i sami stworzymy naszą historię. Później zadrzemy głowy w górę z astronomem Adrianem, który opowie nam o białych karłach i czerwonych olbrzymach. Pod koniec sierpnia przeprowadzone będą warsztaty teatralne dla dzieci z Basią Prądzyńską i Kasią Jackowską-Enemuo przy tworzeniu spektaklu „Było, nie było”, premierę którego będzie można zobaczyć w ostatni dzień tegorocznej odsłony Krainy Olimpia!

 

HARMONOGRAM: 

 

8 VII 

🌟 PIKNIK SĄSIEDZKI NA DZIEDZIŃCU 🌟

Zabieramy koce i przychodzimy na sąsiedzką niedzielę na dziedzińcu! Będzie muzyka, popkorn, tańce, wspólne odnawianie zeszłorocznych rzeźb, mebli i ozdób: razem stwórzmy przyjazne miejsce, w którym chce się spędzać czas.

O potańcówkową atmosferę zadbają DJki z Życia na fali.

 

14-15 VII / 21-22 VII / 28-29 VII

💥☀️☄️ SZAŁ NIEBIESKICH CIAŁ 💥☀️☄️

PROJEKTOWANIE / KREOWANIE / ORBITOWANIE

Prowadzenie: malarka Gosia Bartosik

 

4 VIII 

🌟 USŁYSZ KOSMOS 🌟

warsztaty z tworzenia instrumentów recyklingowych

prowadzenie: Malwina Paszek

 

💫 PLANETA ROBOTÓW 💫

Robotyka to przyszłość! Najlepiej wiedzą to przybysze z Planety Robotów, którzy podzielą się z nami wiedzą o konstruowaniu, programowaniu i sterowaniu. Roboty z lego, wyścigi robotów, roboty przypominające zwierzęta: więcej słów zachęty chyba nie trzeba?

 

5 VIII

🌞 WIDZĘ, PATRZĘ, RYSUJĘ 🌞

warsztaty rysunkowe

prowadzenie: Marcin Leśnik

 

11-12 VIII

🌙 TEATR W PUDEŁKU 🌙

warsztaty teatralne „Kamishibai”

prowadzenie: Stowarzyszenie Zielona Grupa

 

18 VIII

💥☀️☄️ MAGICZNA OPOWIEŚĆ O GWIAZDACH 💥☀️☄️

spotkanie z astronomem Adrianem Kruszewskim

 

19 VIII

☄️ CO SŁYCHAĆ, KOSMOSIE? ☄️

warsztaty muzyczne, udźwiękowienie animacji

prowadzenie: Malwina Paszek

 

22-26 VIII

💥 BYŁO, NIE BYŁO 💥

warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 7-11

prowadzenie: Barbara Prądzyńska i Katarzyna Jackowska – Enemuo

 

26 VIII

🌟💫💥 PREMIERA spektaklu powarsztatowego „BYŁO NIE BYŁO”  🌟💫💥

 

2 IX 

🌟💫💥 POŻEGNANIE KRAINY OLIMPIA – KOSMICZNY MAPPING 🌟💫💥

MAPPING:.WJU

 

 


 

 

 

KRAINA OLIMPIA 2017

 

Kraina Olimpia 2017 stała się magicznym, sąsiedzkim skwerem oraz galerią wielkoformatowych rzeźb, którą wypełniły figury wyjęte wprost z dziecięcej wyobraźni.

 

Czas na wakacyjną krainę pełną zwierzaków, kryjówek i baz, którą zaprojektować i stworzyć potrafią najlepiej… DZIECI! Dzięki pomysłom najmłodszych, Kraina Olimpia od 8 lipca stała się magicznym, sąsiedzkim skwerem oraz galerią wielkoformatowych rzeźb, którą wypełniły figury wyjęte wprost z dziecięcej wyobraźni. Tak jak w poprzedniej edycji punktem wyjścia była niezwykła, dziecięca kreatywność w wymyślaniu nowych, magicznych światów i ich naturalna skłonność do budowania baz w krzakach lub pod stołem, w celu ukrycia się przed kontrolującym okiem dorosłych, bawienia się w zabawy nie narzucone a stwarzane przez dzieci. Główną osią pierwszych tygodni trwania projektu było stworzenie wraz z zaproszonym artystą (Miłoszem Flisem) projektów a następnie wielkoformatowych rzeźb, które wykreowane przez dzieci i umieszczone na dziedzińcu pośród nieregularnych betonowych wysp, między lub na drzewach a może na dachu, przeobraziły Krainę Olimpię w magiczną przestrzeń, galerię wypełnioną zwierzętami i postaciami wyjętymi wprost z dziecięcej wyobraźni. Dodatkowo tak jak w zeszłym roku spotkania z uczestnikami zostały rozpoczęte od wspólnego planowania i aranżacji dziedzińca tak by cieszył wszystkich przez całe lato.

 

W drugiej części wakacyjnych spotkań na dziedzińcu cała uwaga została skoncentrowana na teatrze i jego wydaniu dla dzieci. Scena Robocza jako ośrodek rezydencyjny z założenia pragnie szerzyć wiedzę na temat teatru, a jedną z metod prowadzących do tego jest edukacja oraz stwarzanie demokratycznego dostępu do kultury.

 

HARMONOGRAM: 

 

8 – 9 VII

AKCJA KREACJA vol. 1 Zbuduj z nami Krainę Olimpię 2017

ZWIERZOKSZTAŁTY  park wielkoformatowych rzeźb

Prowadzenie: Miłosz Flis

 

15 VII

AKCJA KREACJA vol. 2 Oswajamy, ozdabiamy i przeprojektowujemy przestrzeń dziedzińca.

ZWIERZOBARWY Projektujemy polichromię wcześciej powstałych rzeźb! Malujemy wielki format i tworzymy wspólny obraz, w którym motywem przewodnim będą zwierzęta.

Prowadzenie: Miłosz Flis / Aleksandra Kołodziej

 

16 VII

spektakl dla dzieci ‚KAMIENIARZ’

Teatr Małeke

 

 23 VII

WARSZTAT ŻONGLERSKI

Prowadzenie: Kuba Borkowiczem

 

Spektakl dla dzieci ‚NASZYJNIKI PRZYJAŹNI – PRZESŁANIE INDIAN MIGMAKÓW’

 

Tekst, scenografia, muzyka i reżyseria: Teatr Wierzbak Plus – Artur Szych.

Występują: Aleksandra Grabowska – Szych i Artur Szych.

 

30 VII

Spektakl dla dzieci „DZIWNE ZWIERZĘTA”

Sytuacja Teatr

 

6 VIII

spektakl „W POSZUKIWANIU DAWNEGO CZASU – ZABAWY I ZABAWKI LUDOWE W POLSCE”

Mozaika

 

13 VIII

warsztaty twórcze „MAGICZNA MASKARADA”

Prowadzenie: malarkaGosia Bartosik Świat

 

„BAJKA O PIĘKNYM ŁABĘDZIU”

Teatr Wierzbak Plus – Artur Szych

 

20 VIII

warsztaty plastyczne „TEATRZYK CIENI”

Prowadzenie: malarka Gosia Bartosik

 

spektakl dla widzów najmłodszych „CO TO?”

Studio Teatralne Blum

 

27 VIII

FINAŁ KRAINY OLIMPIA / zakończenie wakacji

Spektakl dla dzieci „MIMI CZARODZIEJE”

reż. Magdalena Płaneta

piknik / set DJ-ski / animacje dla dzieci

koncert finałowy

 


 

 

KRAINA OLIMPIA 2016

Pierwsza edycja Krainy Olimpia rozpoczęła przemianę dziedzińca przed dawnym kinem Olimpia w przestrzeń przyjazną mieszkańcom miasta,  wkórej ster przejeły dzieci i stworzyły własną osadę.

 

Cykl warsztatów BAZA BUM skierowany do najmłodszych członków społeczności naszego miasta był doskonałą alternatywą na spędzenie wakacyjnego czasu w Poznaniu. Dzięki wspólnemu projektowaniu, samodzielnemu budowaniu i ozdabianiu przestrzeni dzieci miały możliwość stworzenia miejsca do zabawy i rozwoju. Na warsztatach powstały między innymi lampiony, ozdoby i dekoracje dziedzińca, które w wyjątkowy sposób uświetniały drugi element cyklu, którym były
wieczorne potańcówki z muzykągraną na żywo. Ich koncepcja wywodziła się z przekonania, że muzyka w tradycji zawsze była pretekstem do spotkania, a taniec w swej istocie nie był solowym popisem, ale wspólnym działaniem. Działaniem wymagającym indywidualnego zaangażowania we wspólne budowanie sytuacji. Był językiem który – dziś zapomniany – pozwalał na pozawerbalną komunikację ponad pokoleniami i stanami społecznymi.


HARMONOGRAM: 

 

15-16 VII

ODKRYWANIE KONTYNENTÓW

Katarzyna Waligórska

 

POTAŃCÓWKA

Hałas Trio

 

22 VII

ZWIERZĘTA W MIEŚCIE

Dawid Kaźmierczak

 

POTAŃCÓWKA

Dżezbandyta

 

29 VII

POTAŃCÓWKA

Katarzyna Hełpa-Liszka z zespołem

 

30 VII

TEATR OSADNIKÓW

Magdalena Starska

 

5 VIII

POTAŃCÓWKA

Tomek Grdeń i Malwina Paszek

 

6 VIII

TWORZENIE OSADOWEJ GAZETKI

Olga Kutzner

 

13 VIII

TWORZENIE INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH

Kuba Ziołek i Rafał Kołacki

 

19 VIII

POTAŃCÓWKA

Przodki

 

20 VIII

GRA PLANSZOWA/KOSTIUMOWA/PRZESTRZENNA

Magdalena Starska

 

28 VIII

WIELKI FINAŁ / całodzienny piknik sąsiedzki i wieczorna potańcówka