KRAINA OLIMPIA

Kraina Olimpia to wakacyjny projekt skierowany do najmłodszych widzów i sąsiadów, którego celem jest ożywienie dziedzińca przed dawnym Kinem Olimpia. Wspólnie z dzieciakami i najbliższymi mieszkańcami od 3 lat wspólnie wymyślamy, tworzymy i bawimy się, a dotąd zaniedbana przestrzeń staję się coraz piękniejsza. Po udanych dwóch latach prowadzenia wakacyjnego wypracowaliśmy sprawdzoną formułę, której punktem wyjścia jest wiara w niezwykłą kreatywność dzieci i to one stają się głównymi kreatorami tego, co powstaje i zostawia swój stały ślad na sąsiedzkim skwerze. Doświadczone artystki i artyści zaproszenie do współpracy stwarzają wraz z dziećmi niezwykłe instalacje, ozdoby czy wielkoformatowe rzeźby, a w tym roku również spektakl teatralny z ich udziałem. W ubiegłych latach do programu dołączony był również cykl darmowych spektakli granych na otwartej przestrzeni, który przyciągnął do Krainy wielu odbiorców z całego miasta i poza samą animacją czasu wolnego ukazywał szerokie spektrum działań możliwych w teatrze dla dzieci.

 

 

KRAINA OLIMPIA 2018

Po udanych dwóch latach prowadzenia wakacyjnego projektu na dziedzińcu przed dawnym kinem Olimpia chcemy nadal kontynuować działania z dziećmi i najbliższymi mieszkańcami zmierzające do ożywiania tej coraz piękniejszej przestrzeni. Sprawdzona formuła, której punktem wyjścia jest wiara w niezwykłą kreatywność dzieci również w tym roku zakłada, że to one będą głównymi kreatorami tego co ostatecznie znajdzie się, zrodzi na dziedzińcu. Doświadczone artystki zaproszone do współpracy stworzą wraz z dziećmi niezwykłe instalacje, ozdoby a w tym roku również spektakl teatralny z ich udziałem. Podobnie jak w zeszłym roku do programu warsztatów chcielibyśmy dołączyć cykl kilku darmowych spektakli granych na otwartej przestrzeni, który przyciągnął do Krainy wielu odbiorców z całego miasta i poza samą animacją czasu wolnego ukazywały szerokie spektrum działań możliwych w teatrze dla dzieci.

 

SIERPIEŃ W KRAINIE OLIMPIA 

 

Na sierpień w Krainie Olimpia duży wpływ będzie miał gwiazdozbiór teatru i muzyki. Będziemy własnoręcznie tworzyć instrumenty recyklingowe i zastanawiać się jak brzmi kosmos z Malwiną Paszek. Przybędą do nas przybysze z Planety Robotów, by pokazać nam swoich przedstawicieli. Przyjrzymy się również człowiekowi na warsztatach rysunkowych z Marcinem/ Leśnikiem: czyż ludzie to nic innego jak kosmici dla kosmitów? Na cały weekend zagości u nas Kamishibai, czyli tradycyjnie japońska sztuka opowieści, do której potrzeba tylko pudełka, papieru i słowa. Wysłuchamy trzech bajek z dalekich stron, jak i sami stworzymy naszą historię. Później zadrzemy głowy w górę z astronomem Adrianem, który opowie nam o białych karłach i czerwonych olbrzymach. Pod koniec sierpnia przeprowadzone będą warsztaty teatralne dla dzieci z Basią Prądzyńską i Kasią Jackowską-Enemuo przy tworzeniu spektaklu „Było, nie było”, premierę którego będzie można zobaczyć w ostatni dzień tegorocznej odsłony Krainy Olimpia!

 

 

HARMONOGRAM:

WSTĘP WOLNY

 

 

4 VIII / 11:00 – 15:00

🌟 USŁYSZ KOSMOS 🌟

warsztaty z tworzenia instrumentów recyklingowych

prowadzenie: Malwina Paszek

 

Plastikowe kubki, zużyte pisaki, nasiona, kuchenne łyżki: dla Malwiny Paszek to nie śmieci, a potencjalne instrumenty! Na tych warsztatach dzieci własnoręcznie będą wykonywać instrumenty perkusyjne czy dęte. Ten dźwiękowy recykling jest kosmicznie pożyteczny dla planety Ziemia!

 

 

💫 PLANETA ROBOTÓW 💫

 

Robotyka to przyszłość! Najlepiej wiedzą to przybysze z Planety Robotów, którzy podzielą się z nami wiedzą o konstruowaniu, programowaniu i sterowaniu. Roboty z lego, wyścigi robotów, roboty przypominające zwierzęta: więcej słów zachęty chyba nie trzeba?

 

 

5 VIII / 11:00 – 15:00

🌞 WIDZĘ, PATRZĘ, RYSUJĘ 🌞

warsztaty rysunkowe

prowadzenie: Marcin Leśnik

 

 

Myśleliście o tym kiedyś, że ludzie to kosmici dla kosmitów? Dzięki warsztatom rysunkowym Marcina Leśnika będziemy przyglądać się człowiekowi, jakbyśmy zobaczyli go po raz pierwszy: kto wie jakie niezwykłości zobaczymy w kimś pozornie zwyczajnym?

 

 

11-12 VIII / 11:00 – 15:00

🌙 TEATR W PUDEŁKU 🌙

 

 

warsztaty teatralne „Kamishibai”, prezentacje bajek japońskiej, estońskiej i arabskiej / tworzenie własnej bajki

prowadzenie: Stowarzyszenie Zielona Grupa

 

 

Pod tajemniczym słowem Kamishibai kryje się tradycyjnie japońska technika teatralnej opowieści, do której używa się głównie skrzyni, papieru i słowa… W trakcie tego weekendu obejrzymy trzy takie bajki: japońską, estońską i arabską, jak również stworzymy własną historię!

 

 

18 VIII / 11:00 – 15:00

💥☀☄ MAGICZNA OPOWIEŚĆ O GWIAZDACH 💥☀☄

spotkanie z astronomem Adrianem Kruszewskim

 

 

Każdy adept gwiezdnych podróży potrzebuje drogowskazu, który rozjaśni jego cele. Chwytając mapę nieba, eksplorując historie mitycznych bohaterów oraz przyglądając się najróżniejszym kosmicznym dziwom, uchylimy rąbka tajemnicy nad która ludzkość rozmyśla od zarania swego istnienia…

 

 

19 VIII / 11:00 – 15:00

☄ CO SŁYCHAĆ, KOSMOSIE? ☄

 

warsztaty muzyczne, udźwiękowienie animacji

prowadzenie: Malwina Paszek

 

Jak brzmiałby kosmos, gdyby był piosenką? Tego dnia będziemy poznawać wagę dźwięków w budowaniu nastroju. Na wcześniej przygotowanych instrumentach recyklingowych spróbujemy stworzyć międzygalaktyczną ścieżkę muzyczną, która – kto wie – być może będzie grała w uszach astronautów!

zapisy dla muzykujących dzieci: pr@scenarobocza.pl

 

 

22-26 VIII / 10:00 – 15:00

💥 BYŁO, NIE BYŁO 💥

warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 7-11

prowadzenie: Barbara Prądzyńska i Katarzyna Jackowska – Enemuo

 

 

Legendy romskie, polskie baśnie i masa wyobraźni: ta mieszanka będzie towarzyszyła dzieciom przez czas spędzony w Krainie Olimpia na tych spotkaniach teatralnych. Warsztat oparty będzie o spektakl „Było nie było”, który powstał w 2016 roku w ramach programu integracyjnego dla dzieci romskich i polskich w SP nr 26 w Poznaniu.

zapisy: pr@scenarobocza.pl

 

26 VIII / 16:00

🌟💫💥 PREMIERA spektaklu powarsztatowego „BYŁO NIE BYŁO” oraz PIKNIK z animacjami 🌟💫💥

 

 

Tego dnia uczestnicy warsztatów teatralnych “Było, nie było” pokażą nam efekty swojej pracy na profesjonalnej scenie teatralnej, z muzyką na żywo, kostiumami, scenografią: będzie można poczuć się jak prawdziwa gwiazda! Cały dzień będą też czekać na Was na dziedzińcu animacje dla dzieci: dobrze wykorzystajcie jeden z ostatnich dni w tegorocznej odsłonie Krainy Olimpia!

 

 

LIPIEC W KRAINIE OLIMPIA 

 

 

W 2018 roku za cykl plastyczny odpowiedzialna będzie Małgorzata Bartosik, która współpracowała z nami przy pojedynczych warsztatach w poprzednich latach i to ona odpowiedzialna jest za przepiękne ozdoby stwarzane co roku przez dzieciaki.

 

W ramach lipcowej mikro rezydencji Gosia chce zrealizować cykl warsztatów „Szał niebieskich ciał”, który zakłada stworzenie instalacji z kul, które miałby zostać zawieszone między drzewami a budynkiem dawnego kina Olimpia. Poszczególne planety będą zawierały mechanizmy rozświetlające je od środka, co w rezultacie sprawi, że staną się również lampionami i obok zeszłorocznych rzeźb Milosza Flisa i szałasów skonstruowanych przez dzieci będą całoroczną ozdobą dziedzińca.

 

Planety i ciała niebieskie hand made będą swoją pracą angażowały uczestników i bywalców Krainy Olimpii, głównie dzieci i ich rodziców, dla których co roku realizowany jest wspomniany program. Warsztat rysunkowy, podczas którego zaprojektują własną planetę, gwiazdę czy asteroidę będzie stanowił bazę do realizacji zadania przestrzennego, jak również będzie materiałem do tworzonego podczas Krainy Olimpii ‚cosmozina’ – dla większości pierwszego zbiorowego wydania z własnymi dziełami (zin – alternatywny magazyn, drukowany w niskim nakładzie, składający się z przedrukowanych grafik, rysunków, wierszy itp.).

 

 

HARMONOGRAM:

WSTĘP WOLNY

 

 

8 VII / 12:00-18:00

 

PIKNIK SĄSIEDZKI NA DZIEDZIŃCU

 

Zabieramy koce i przychodzimy na sąsiedzką niedzielę na dziedzińcu!

 

Będzie muzyka, popkorn, tańce, wspólne odnawianie zeszłorocznych rzeźb, mebli i ozdób: razem stwórzmy przyjazne miejsce, w którym chce się spędzać czas.

 

O muzyczną atmosferę zadbają DJki z Życie na fali

 

14-15 VII / 11:00-16:00

 

SZAŁ NIEBIESKICH CIAŁ

 

PROJEKTOWANIE

 

Ołówki, farbki, pisaki w dłoń! Żeby stworzyć galaktykę, trzeba ją najpierw zaplanować! Wraz z prowadzącą będziemy projektować własne ciała niebieskie: każdy pomysł dozwolony. Rysunki i projekty przydadzą się nie tylko przy późniejszym budowaniu: staną się również podstawą do stworzenia KOSMOZINA, czyli dla większości pierwszego zbiorowego wydawnictwa!

 

 

21-22 VII / 11:00 – 16:00

 

SZAŁ NIEBIESKICH CIAŁ

 

KREOWANIE

 

W ten weekend tworzymy własną galaktykę! Budujemy i ozdabiamy planety.

 

 

28-29 VII / 11:00 – 16:00 

 

SZAŁ NIEBIESKICH CIAŁ

 

ORBITOWANIE

 

Zawieszamy stworzone planety-lampiony i patrzymy jak rozświetlają okolicę: nasz mały kosmos!

 

 

 

 

_______________________________________________________________________________

 

Patronat:

MiastoDzieci.pl
CzasDzieci.pl

 

Projekt finansowany ze środków Miasta Poznania pozyskanych w konkursie „Centrum Warte Poznania”.

 

 

________________________________________________________________________________

 

 

KRAINA OLIMPIA 2016

 

Dwutorowa koncepcja cyklu wakacyjnych spotkań na dziedzińcu została pomyślana tak by zaangażować możliwie jak największą liczbę mieszkańców. Cykl warsztatów BAZA BUM skierowany do najmłodszych członków społeczności naszego miasta był doskonałą alternatywą na spędzenie wakacyjnego czasu w Poznaniu. Dzięki wspólnemu projektowaniu, samodzielnemu budowaniu i ozdabianiu przestrzeni dzieci miały możliwość stworzenia miejsca do zabawy i rozwoju. Na warsztatach powstały między innymi lampiony, ozdoby i dekoracje dziedzińca, które w wyjątkowy sposób uświetniały drugi element cyklu, którym były wieczorne potańcówki z muzyką graną na żywo. Ich koncepcja wywodziła się z przekonania, że muzyka w tradycji zawsze była pretekstem do spotkania, a taniec w swej istocie nie był solowym popisem, ale wspólnym działaniem. Działaniem wymagającym indywidualnego zaangażowania we wspólne budowanie sytuacji. Był językiem który – dziś zapomniany – pozwalał na pozawerbalną komunikację ponad pokoleniami i stanami społecznymi.

 


kuratorki:
Magdalena Starska i Aleksandra Kołodziej

prowadzący/e warsztaty: Małgorzata Bartosik, Dawid Kaźmierczak, Rafał Kołacki, Adam Kutzner, Olga Kutzner, Katarzyna Waligórska, Jakub Ziołek.

muzycy: Kapela Hałasów, Przodki, Przedwojenne Piosenki, Kapela Manugi, Katarzyna Hełpa-Liszkowksa z zespołem

 

 

KRAINA OLIMPIA 2017

 

Czas na wakacyjną krainę pełną zwierzaków, kryjówek i baz, którą zaprojektować i stworzyć potrafią najlepiej… DZIECI! Dzięki pomysłom najmłodszych, Kraina Olimpia od 8 lipca stanie się magicznym, sąsiedzkim skwerem oraz galerią wielkoformatowych rzeźb, którą wypełnią figury wyjęte wprost z dziecięcej wyobraźni.

Tak jak w zeszłym roku punktem wyjścia jest niezwykła, dziecięca kreatywność w wymyślaniu nowych, magicznych światów i ich naturalna skłonność do budowania baz w krzakach lub pod stołem, w celu ukrycia się przed kontrolującym okiem dorosłych, w celu bawienia się w zabawy nie narzucone a stwarzane przez dzieci.

 

Główną osią pierwszych tygodni trwania projektu będzie stworzenie wraz z zaproszonym artystą (Miłoszem Flisem) projektów a następnie wielkoformatowych rzeźb, które wykreowane przez dzieci i umieszczone na dziedzińcu pośród nieregularnych betonowych wysp, między lub na drzewach a może na dachu, przeobrażą Krainę Olimpię w magiczną przestrzeń, galerię wypełnioną zwierzętami i postaciami wyjętymi wprost z dziecięcej wyobraźni. Dodatkowo tak jak w zeszłym roku spotkania z uczestnikami zostaną rozpoczęte od wspólnego planowania i aranżacji dziedzińca tak by cieszył wszystkich przez całe lato.

 

W drugiej części wakacyjnych spotkań na dziedzińcu cała uwaga zostanie skoncentrowana na teatrze i jego wydaniu dla dzieci. Scena Robocza jako ośrodek rezydencyjny z założenia pragnie szerzyć wiedzę na temat teatru, a jedną z metod prowadzących do tego jest edukacja oraz stwarzanie demokratycznego dostępu do kultury.

 

kuratorka: Aleksandra Kołodziej

prowadzące/y warsztaty: Gosia Bartosik, Miłosz Flis, Jakub Borkowicz

artyści i teatry: Teatr Małeke, Artur Szych i Aleksandra Grabowska, Teatr Sytaucje Grupa, Mozaika, Teatr Wierzbak Plus, Studio Teatralne Blum, Teatr Planeta M