FESTIWAL ENDEMITY

Endemity to pojęcie wywodzące się z nauk przyrodniczych. Oznacza gatunki unikatowe, występujące tylko i wyłącznie na konkretnym, niewielkim obszarze.

 

Festiwal Endemity, dedykowany literaturze Europy Środkowo-Wschodniej, zadaje pytanie, czy twórczość pisarzy z tego regionu jest wyjątkowa. Czy kombinacja doświadczeń historycznych, niepewnej, połamanej, budowanej wciąż na nowo tożsamości, połączone z uwarunkowaniem geograficznym, są tworzącą specyficzną atmosferę osnową, na której wzrastają dzieła unikalne, obdarzone charakterystycznym kolorytem, niespotykane nigdzie indziej?

Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym: oprócz spotkań z pisarzami, podejmuje zagadnienia związane z literaturą za pośrednictwem spektakli teatralnych, wernisaży fotografii, warsztatów czy akcji w przestrzeni publicznej. Formalne zróżnicowanie wydarzeń jest, w naszym zamyśle, obrazem różnorodności literatury środka Europy: gorzkiej albo prześmiewczej, rozprawiającej się z faktami albo kreującej nową rzeczywistość, zaangażowanej lub zdystansowanej. Jakiej jeszcze? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć razem z zaproszonymi pisarzami.

 

więcej informacji: http://endemity.pl/

 

PROGRAM: 

 

6 XI

 

18:00 | Spotkanie autorskie z Julią Fiedorczuk.
Prowadzenie: Kama Buchalska

 

19:45 | Performance poetycki psię$winiő.  Spotkanie z Jasiem Kapelą oraz Iloną Witkowską.
Prowadzenie i performance: Marcin Czerwiński

 

W czasach kryzysu nie możemy już dłużej zwlekać z oporem przeciw przemocy człowieka wobec innych gatunków: gatunków zwierzęcych przede wszystkim. Od czasów Petera Singera nasza świadomość wzrosła nieporównywalnie, a katastrofa ekosystemów stała się faktem. Co począć w dzisiejszym świecie kapitalistycznego mordu na wielką skalę? Jak przekroczyć we własnym życiu antropocentryzm? Jak rozmawiać ze zwierzętami? Jak je rozumieć i jak je bronić? Jak pracują teksty o zwierzętach? Te i inne pytania pojawią się jako osnowa dyskusji.

 

21:30 | Poszedłem dziś rano na pola.
Projekt muzyczny inspirowany naturą autorstwa Cezarego Kołodzieja i Macieja Szymborskiego

 

7 XI 

 

17:00 | Gniew. Spotkanie z Tomaszem Markiewką
Prowadzenie:  Andrzej W. Nowak

 

20:15 | Spotkanie autorskie z Heike Geissler.
Prowadzenie: Olga Gitkiewicz

 

21:30 | Projekcja filmu Ja, Daniel Blake.

Nagrodzony Złotą Palmą film Kena Loacha, opowiada o złapanym w kafkowską pułapkę biurokratyczną 60-letnim stolarzu.

 

8 XI

 

13:30 | Historie z niczego. Warsztaty literacko-kreacyjne dla dzieci.
prowadzenie: Kuba Kapral

 

Warsztat dedykowany dzieciom w wieku od 6 do 9 roku życia.
Liczba miejsc ograniczona, zapisy: m.czarnecka@etnosfera.org.pl

 

Warsztat składać się będzie z dwóch części: w pierwszej wymyślamy wspólnie kilka bardzo krótkich historyjek, których punktem wyjścia są każdorazowo błahe wydarzenia, najzwyklejsze przedmioty, „nieciekawe” sytuacje, związane jednak z obszarami, w których pojawiają się tematy ekologiczne (woda, powietrze, śmieci).

W części drugiej, za pomocą fabularnych łączników scalimy te historyjki w jedną, trochę dłuższą opowieść, którą zapiszemy w formie tekstu.  Na zakończenie rozrysujemy opowieści w krótki,  kilkuplanszowy komiks, tak by nasza opowieść zyskała walor graficzny.

 

16:00 | Wykład „Czy powinniśmy się bać pandemii?” / Łukasz Lamża

 

Poziom lęku nie musi mieć oczywistego związku z rzeczywistym niebezpieczeństwem. Ot, porównajmy jazdę samochodem ze skokiem ze spadochronem. Tak naprawdę ta pierwsza czynność jest bardziej ryzykowna od tej drugiej – a jednak większość ludzi bardziej boi się wyskoczenia z samolotu niż wsiadania do auta. Bardziej boimy się czegoś bliskiego i konkretnego, a mniej czegoś odległego i abstrakcyjnego. Świetną demonstracją jest choćby kwestia szczepień: już od ponad stu lat znana jest prawidłowość, że w miarę coraz to pełniejszego wyszczepiania przeciwko chorobom zakaźnym lęk przed tymi chorobami maleje – a wraz z tym pokusa, żeby nie szczepić siebie i swoich dzieci. Innym ciekawym problemem jest lęk przed globalnymi zmianami klimatycznymi. A co z koronawirusem? Czy są w ogóle takie rzeczy, których „powinniśmy” się bać?

 

17:45 | Spotkanie z Niqiem Mhlongo.
Prowadzenie: Małgorzata Drwal

 

20:15 | Spotkanie autorskie z Maciejem Zarembą Bielawskim.
Prowadzenie: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz