HARMONIA VULGARIS: MIĘDZY ŚWIATAMI

Jacek i Julia Hałas

Ze świata wirtualnego niespiesznie wracamy do rzeczywistości. Film, w którym oprowadzamy Was po labiryncie idei spektaklu „Harmonia Vulgaris: w poszukiwaniu piękna” pokażemy w ramach kina plenerowego. Opatrzony zostanie autorskim komentarzem, muzyką na żywo oraz performancem „HV” Jacka Hałasa. „HV” to próba zbudowania modelu człowieka według instrukcji zawartych w przekazach ludowych nawiązująca do spektaklu „Harmonia Vulgaris” oraz „Homo Vitruvio” Leonarda da Vinci. Po pokazie „uwolnimy” film z kwarantanny i będzie on od tej chwili dostępny w sieci.
A my z nadzieją czekać będziemy na możliwość pokazania spektaklu na żywo.

O filmie „Harmonia Vulgaris: w poszukiwaniu piękna”:
Słowo muzyka, od greckiego „mousike”, oznaczało wszelką czynność, której patronują Muzy. W Starożytności nie odnosiło się tylko do dźwięków, ale obejmowało też takie sztuki jak taniec, poezja czy architektura. Święty Augustyn twierdził, że muzyka to wiedza o liczbie, mierze i proporcji, a znajomość muzyki nie jest tylko umiejętnością śpiewu, gry czy upodobaniem w melodiach; jest poznaniem liczb.
 
Gdy elektron zmienia orbitę nie odbywa żadnej podróży, nie pokonuje żadnej przestrzeni, nie ma etapów pośrednich – znika z orbity X i natychmiast pojawia się na orbicie Y. Nazywa się to skokiem kwantowym. Gdy dziewczynie siedzącej na dzieży obcinają warkocz, zdejmują wianek i nakładają czepiec – znika ze stanu panieńskiego i natychmiast pojawia się wśród mężatek. Nazywa się to weselem.
 
Czy fizyka kwantowa ma coś wspólnego z Tradycją?
A Tradycja ze starożytną ideą Harmonia Mundi?
 
 
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po labiryncie idei, które stanowią kręgosłup spektaklu “Harmonia Vulgaris” (premiera: 13 grudnia 2019). Poetycka narracja okraszona domowymi eksperymentami z pogranicza fizyki, akustyki i cymatyki jest wynikiem międzypokoleniowej współpracy Jacka Hałasa i Julii Hałas.
 
 
 
Narracja: Jacek Hałas
Performance: Julia Hałas
Dekonstrukcje wielkopolskich melodii: Jacek Hałas, dzięki uprzejmości wykonawców: Jadwigi Tomczyk i Julii Grzelaczyk, Witka Roy Zalewskiego, zespołu Manugi (Michał Mocek, Patryk Szulc, Zbigniew Kasperski, Wojciech Wojciechowski), Basi Wilińskiej, Jonasza i Jakuba Hałasów oraz archiwaliów ze zbioru „Muzyka Warta Poznania”
Wideo: Kuba Borkowicz
Produkcja: Aleksandra Kołodziej / Centrum Rezydencji Teatralnej – Scena Robocza
Premiera filmu online: 27 lipca 2020