Las i umysł. Koncepcja natury u mieszkańców Amazonii

Mateusz Marczewski

WYDARZENIE ONLINE

 

Jak nas postrzega las i jak my postrzegamy las?

 

Zapraszamy na godzinną wędrówkę przez peruwiańską selwę, lokalne praktyki medyczne i współczesne koncepcje naukowe próbujące rzucić nowe światło na relację człowieka i Natury. Przez gąszcz wątków i obrazów poprowadzi nas Mateusz Marczewski, reporter związany z Wydawnictwem Czarne, który przygotowuje książkę o Ayahuasce i amazońskim szamanizmie.

 

Ayahuaska to roślina uważana przez mieszkańców Amazonii za świętą. Na przestrzeni kilku ostatnich dekad wokół jej niezwykłej mocy wyrosło globalne zjawisko kulturowe, które określić można jako turystyka ezoteryczna. Poszukujący odnowy duchowej ludzie Zachodu udają się do amazońskich szamanów, aby pod ich opieką pić wywar. Wizje, których się doświadcza pozwalają dokonać głębokiego wglądu w samego siebie, rozwiązać życiowe problemy, a nawet porzucić nałogi.

 

Popularność tej substancji sprawiła, że pierwotne, lokalne praktyki zamieniły się w hybrydowe zjawisko mocno odbiegające od swoich korzeni. Z drugiej jednak strony, Ayahuaska to przede wszystkim specyficzne doświadczenie Natury, niemożliwe do zawarcia w słowach, ale nie pozostawiające wątpliwości, że na swój sposób wszyscy jesteśmy jednym.

 

 

GOŚĆ SPOTKANIA

 

Mateusz Marczewski

 

Reporter, autor książki „Niewidzialni” opowiadającej o krachu kultury rdzennych mieszkańców Australii (Czarne 2012) oraz „Koliste jeziora Białorusi” (Czarne 2017). Aktualnie pracuje nad książką o kulturowym fenomenie Ayahuaski – amazońskiej rośliny o psychodelicznych właściwościach. Uczy pisania na Kursie Kreatywnego Pisania przy IBL PAN oraz na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. Stypendysta Fundacji Jana Michalskiego, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Eseje i reportaże publikował w „Kontekstach”, „Polityce”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”, „Kontynentach”. Mieszka w Warszawie.

 


 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu (tinyurl.com/regulamin-cov-sr), którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać. Informujemy, że widownia wydarzenia zostanie zorganizowana zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania