NÓW: THE SECRET GATHERING

LPV - Lokalni Poznańscy Voguerzy

pokaz filmu online 

 

LPV, czyli Lokalni Poznańscy Voguerzy, to wywodzący się z Poznania kolektyw artystyczny związany ze sceną voguingową. Voguing to nie tylko styl taneczny, ale także barwny miks sztuk wizualnych, mody, ruchu, teatru i innych form performatywnych. Wywodzi się z tzw. amerykańskiej kultury ballroomu (ang. Ball lub Ballroom Culture), datowanej od lat 20. XX wieku, poprzez rozkwit w latach 80. oraz 90., po okres ponownej świetności w czasach obecnych. To, co pierwotnie stanowiło domenę afro- i latynoamerykańskiej mniejszości LGBTQ+, zyskało aktualnie bardziej uniwersalne oblicze, stając się światowym fenomenem kulturowym. 

 

LPV, obok uczestnictwa w tradycyjnych formach aktywności Ball Culture, co wiążę się przede wszystkim z występami na tzw. ballach stanowiących miejsce eksponowania swoich umiejętności artystycznych przed członkami własnej społeczności, w swych działaniach chce eksponować jej wyjątkowość szerszej grupie odbiorców. Ukazując nie tylko sam powszechnie rozpoznawalny już styl taneczny, ale także wszystkie formy kreatywnych i performatywnych działań, jakie pojawiały się w ramach kultury ballroomu od jej zarania. Należą do nich: taniec i teatr fizyczny, tworzenie muzyki i śpiew, cross-dressing i drag, sztuki wizualne, scenografia, kostiumografia i moda. Z uwagi na historię kultury vogue, kluczowe są tu kwestie związane z seksualnością, cielesnością oraz szeroko rozumianą queeroowością, a także indywidualnymi przeżyciami członków grupy na tym polu.

 

Podstawowym założeniem wydarzenia będzie ukazanie różnych rodzajów kreatywnej aktywności, składających się na to, czym jest “vogue”, ale wychodzących poza formułę klasycznego ballu. Całego performatywnego spektrum, którego skumulowaną, fragmentaryczną formę ujrzeć można w trakcie ballu, a które kształtuje i dookreśla każdego z członków i zaświadcza o ich indywidualnej wyjątkowości. Celem LPV jest zatem pokazanie i przekazanie widzom performatywnej złożoności, która składa się na to, co określa się mianem ballroomu.

 

Temat wydarzenia, wykorzystując motyw tajemnego stowarzyszenia (“The Secret Gathering”), nawiązywać ma do pierwotnego, undergroundowego oraz wymuszenie ekskluzywnego charakteru Ball Culture. Naszym celem jest, aby każdy widz (zarówno identyfikujący się z LGBTQ+, jak i sytuujący się poza nim), obserwujący i uczestniczący w wydarzeniu, poprzez indywidualne występy członków LPV, stał się na chwilę częścią naszej kultury, poczuł jej energię i zobaczył towarzyszące jej kreatywne procesy niejako “od kuchni”, u źródła tego, co przekłada się na ostateczny efekt prezentowany na ballach. Główny tytuł “NÓW” odnosi się przede wszystkim do nowego, szerszego kontekstu prezentacji kultury vogue, w oczywisty sposób nawiązując jednak także do tajemniczości, czy sekretności – “dziania się pod osłoną nocy”. Motyw zawarty w tytule obecny będzie także w wizualnej sferze wydarzenia. 

 

 

Scenariusz, choreografia, reżyseria, kostiumy i scenografia: LPV – Lokalni Poznańscy Voguerzy

 

Występują: Karolina Adamska (Miss Pinky), Sebastian Budek (Zozo), Aleksandra Kargul (Pani Prezes), Kacper Kokociński (Koko), Michał Łaciński (Zygzak), Kacper Niziński (Casper/Heroin Queen), Adrian Rutkowski (Dziadek Yantar), Bonawentura Stanulewicz (Bona), Mewa Topolska

 

Współorganizacja i współprodukcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Matronat: pozqueer.