Żyjesz naprawdę w innym świecie

Fiebig, Pajączkowska, Stanicka, Namiotko

Pracując nad spektaklem dokumentalnym twórcy i twórczynie podejmują próbę stworzenia współczesnego anty-mitu o Polsce, w której symbol zezwala na przemoc, rzeczywistość budowana jest na triumfie przeszłości, a ludzką tożsamość określa tożsamość polityczna. Alternatywą tego zmitologizowanego miejsca jest narracja społeczna, w której słychać wielogłosy mniejszości – uwięzionej pomiędzy odrzuceniem a koniecznością zmiany – oraz głosy większości, obawiającej się normotwórczych zmian.

Autorzy i autorki w swoich poszukiwaniach skupiają się na wypracowaniu nowej perspektywy wspólnotowego krajobrazu społecznego.

 

Scenariusz powstaje we współpracy kolektywnej na podstawie wywiadów środowiskowych, badań terenowych oraz prywatnych materiałów archiwalnych.

 

ŻYJESZ NAPRAWDĘ W INNYM ŚWIECIE

Reżyseria: Hubert Fiebig

Scenografia i kostiumy: Aleksandra Pajączkowska

Muzyka: Jagoda Stanicka

Aktor: Daniel Namiotko

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Premiera: 15 X 2021

 

Sponsorem wydarzenia jest AQUANET S.A.

 


Hubert Fiebig

W 2020 roku obronił pracę magisterską na wydziale aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, zatytułowaną Postawa twórcza Alejandro Jodorowsky’ego, czyli co wynika z połączenia teatru, magii i psychologii. W trakcie studiów odbył także teatralne oraz filmowe asystentury reżyserskie. W 2019 roku ukończył Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych organizowanym przez Teatr Nowy w Warszawie oraz Uniwersytet SWPS. W aktorskim doświadczeniu spotkał się z uznanymi reżyserami/kami polskiej sceny teatralnej (m.in. Mają Kleczewską, Krzysztofem Garbaczewskim, Pawłem Miśkiewiczem) budując swoją artystyczną oraz osobowościową autonomiczność. Dlatego w obszarze jego poszukiwań coraz częściej pojawia się sztuka społeczna oparta na współpracy kolektywnej. W 2019 współtworzył spektakl teatru dokumentalnego Zjemy wasze dzieci. Z cebulą, który poruszał współczesną problematykę osób LGBT+ w Polsce. Od tego momentu doświadczenie teatru zaangażowanego przekłada się na twórcze i życiowe wybory. W 2021 roku nawiązał współpracę z Fundacją Ocalenie, wspierając młodzież z doświadczeniem uchodźczym w nauce oraz integracji społecznej. W tym samym roku, wraz z dwójką przyjaciół, zorganizował autorskie warsztaty performatywno-ekologiczne Puszcza Przy-Jaźni, popularyzujące aktywizm społeczny w obszarze sztuki. Amator fotografii cyfrowej, analogowej oraz solarigraficznej. Aktywny uczestnik psich aktywności swojego czworonożnego przyjaciela Kosmo.

 

Aleksandra Pajączkowska

Studiowała scenografię na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentowała swoje prace studenckie na wystawach w Krakowie, Zakopanem i Wiedniu. Czynna uczestniczka przedsięwzięć dietla83. Za sobą ma debiut jako kostiumograf w pełnometrażowym filmie Grzegorza Zaricznego Proste rzeczy. Jest autorką scenografii do wielu etiud szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Krakowie oraz przedstawień w krakowskiej Akademii Teatralnej. Współpracowała z Teatrem Łaźnia Nowa, Juliusza Słowackiego, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Odwróconym oraz Miejskim Centrum Edukacji Teatralnej. Ilustruje stronę internetową teatralia. Tworzy animacje rysunkowe, słuchowiska, oraz performance’y teatralne. W wolnych chwilach robi tatuaże, przerabia oraz projektuje ubrania. Marzy zostać zaangażowaną społecznie surrealistką oraz terrorystką, która robi zamachy na rzeczywistość.

 

Jagoda Stanicka

Pianistka i kompozytorka z klasycznym wykształceniem. Tworzy kompozycje, które wykraczają poza obszar muzyki poważnej, łamiąc granice podziału na gatunki i style. Jej utwory były udostępniane m.in. na antenie Programu 2 Polskiego Radia, Polskiego Radia Czwórka, amerykańskiego radia KEXP, niemieckiego NEOfm. Tworzy duet z perkusistką Tamarą Kurkiewicz.

Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, występowała solo, kameralnie oraz jako solistka z orkiestrami w Polsce (m.in. Studio Polskiego Radia w Warszawie, Filharmonia Narodowa, Świętokrzyska, Lubelska) i za granicą (Austria, Francja, Włochy, Holandia, Niemcy, Węgry, Słowacja, Litwa, Ukraina, Białoruś). Działała w Fundacji Cultura Animi, brała udział w licznych warsztatach i kursach (XV Festiwal Ensemble, Erasmus Plus – Madeira/Portugal, Project Comenius – Bayreuth/Niemcy, Querceto International Piano Festival). Wzięła udział w nagraniach albumu ambientowego „Albert Karch feat. Ichiko Aoba „Celestially Light”, prezentowanego na Scenie Klasycznej TVP Kultura. Komponuje również muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Współpracowała z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie przy spektaklach pod opieką m.in. Mai Kleczewskiej, Łukasza Chotkowskiego czy Olgi Sawickiej. Czynnie współpracuje z fundacją KOLD, biorąc udział w cyklicznych spotkaniach kompozytorskich. Studiowała w Warszawie i Amsterdamie.

 

Daniel Namiotko

Suwalczanin, Absolwent wydziału aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (2019). Gościnnie gra w Teatrze Narodowym w Warszawie i Teatrze Starym w Krakowie („Burza” i „Biesy” w reżyserii Pawła Miśkiewicza).

Otrzymał wyróżnienie aktorskie za rolę w spektaklu Efekt w reżyserii Agnieszki Glińskiej na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Interesuje się również filmem, chętnie pracuje z młodymi twórcami („Noamia”, 30stka w Studio Munka w reż. Antonio Galdameza – Grand Prix 13. Solanin Film Festiwal). Zagrał główną rolę w filmie dyplomowym łódzkiej filmówki zakwalifikowanym do finałów tzw. studenckich Oskarów 2021 („Pierwsze lato końca świata”, reż. Nastka Gonera). Właśnie skończył zdjęcia do serialu „Axis Mundi” w reż. Olgi Hajdas i Kasi Adamik (premiera 2022, prod. Netflix). Sowa, późno chodzi spać, miłośnik podróżowania gdziekolwiek. Towarzysz psa Kosmo.

 

fot. Hubert Fiebig