Jedną z dwóch części rezydencji „Dzieci Saturna” jest umieszczony w internecie hipertekst umożliwiający podróżowanie szlakiem prawdziwych historii bohaterek i bohaterów opowiadających o własnych doświadczeniach. Są to w większości osoby już dorosłe, które w bardzo młodym wieku zmagały się lub wciąż zmagają z kryzysem zdrowia psychicznego. Znajdziemy tam też historię opowiedzianą z perspektyw matki dziecka chorującego na ciężką depresję czy 17-letniej dziewczyny, która dzięki pomocy psycholożki przestała się samookaleczać.
Na stronie internetowej „Dzieci Saturna” opublikowane zostały fragmenty rozmów przeprowadzonych z osobami, które podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami.
Druga odsłona projektu powstała w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka. Strona internetowa, po modyfikacjach, dostępna jest pod adresem: https://dziecisaturna.pl/
Nasza strona nie ma na celu udzielenia profesjonalnej pomocy psychologicznej.
Jeśli potrzebujesz takiej pomocy w zakładce STACJA POMOCOWA znajdują się namiary na miejsca gdzie możesz ją znaleźć.
Nasze bohaterki i bohater są na różnych etapach radzenia sobie ze swoimi problemami. Ich opowieści w żadnym razie nie wyznaczają normy przebiegu kryzysu zdrowia psychicznego ani uniwersalnego sposobu radzenia sobie z nim. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.
Większość naszych bohaterów związana jest ze środowiskiem artystycznym. Wynika to tylko i wyłącznie z faktu, że szukając osób gotowych opowiedzieć nam o swoim doświadczeniu zamieściłyśmy ogłoszenie w mediach społecznościowych. W związku z czym w pierwszej kolejności odezwały się do nas osoby związane z naszym środowiskiem. Zależy nam na podkreśleniu tego faktu, ponieważ nie chciałybyśmy utwierdzać stereotypu, że problemy psychiczne dotyczą konkretnych grup zawodowych.
Zebrany materiał przedstawiłyśmy pedagożce, specjalistce w dziedzinie suicydologii Lucynie Kicińskiej. W wyniku konsultacji jako artystki stanęłyśmy przed trudnym dylematem. Co i jak można mówić? Czy szczere wyznanie osoby zmagającej się z kryzysem zdrowia psychicznego, może zawierać treści potencjalnie szkodliwe dla innej osoby zmagającej się ze swoim kryzysem lub dla samego narratora/narratorki?
O problemach i dylematach pojawiających się w trakcie naszej pracy chciałybyśmy m.in. porozmawiać podczas panelu dyskusyjnego, który odbędzie się 1 czerwca 2020 na fanpage”u Sceny Roboczej:
Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”.