COME TRUE // M. Stankiewicz

W “Come true” zamiast sceny ustawialiśmy drugą widownię, na którą również zaprosiliśmy widzów. W tym symetrycznym układzie, widzowie na przemian stając się aktorami bądź widzami, mogą obserwować napięcia pomiędzy byciem na scenie a byciem na widowni. Co zatem będzie jeszcze realne, a co już sceniczne? Co spontaniczne, a co wyuczone i uporządkowane? Ostatecznie, gdzie zaczyna się i gdzie kończy przedstawienie?

Tak postawione pytanie otwiera pole namysłu nad jeszcze innym zagadnieniem: czy jeszcze doświadczamy realnego? Merytorycznym trzonem przedstawienia są spostrzeżenia francuskiego filozofa Guya Deborda. Współczesny człowiek bardziej ogląda, niż przeżywa wydarzenia, więc może to nie spektakl jest cieniem rzeczywistości, ale rzeczywistość wydaje się być cieniem spektaklu.


COME TRUE
M. Stankiewicz

Reżyseria: Michał Stankiewicz
Dramaturgia: Mateusz Marczewski, Marzena Sadocha
Narracja: Joanna Żurawska-Federowicz
Reżyseria świateł: Mateusz Tymura
Koordynacja: Martyna Siemieńczuk, Martyna Płońska
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Premiera: 16.06.2017


Michał Stankiewicz studiował dziennikarstwo, wiedzę o teatrze oraz dramatopisarstwo. Reżyser: “Import/Export”, spektaklu z udziałem młodych czeczeńskich uchodźców; “Śmierci wrogom ojczyzny”, spektaklu który był pretekstem do przyjrzenia się procesom zachodzącym na peryferiach tożsamości; “Metody Ustawień Narodowych”, performatywnej gry sprowadzającej historię do osobistych relacji oraz spektaklu “Modlitwa. Teatr powszechny”, przewrotnej adaptacji „Czarnobylskiej modlitwy” Swietłany Aleksijewicz, której treść stanowiła nie fabuła książki, a doświadczenie czytelników z jej lektury. W latach 2010-2013 prowadził zajęcia z teatru dokumentalnego w Laboratorium Reportażu. W teatrze interesuje się projektowaniem sytuacji, w której mogą zajść autonomiczne zdarzenia wobec spektaklu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Archiwum

Skip to content