Żyjemy w czasach, w których bezustannie jesteśmy poddawani presji skrajnych, często sprzecznych racji. Jedynych, słusznych i bezdyskusyjnych. W tym dyktacie pełnym emocji, pojawia się naturalna tęsknota za porządkiem świata, w którym istnieje jakaś wspólna prawda – symbiotyczna i wypośrodkowana. Chciałabym złapać dystans i zrozumieć źródła naszych nieporozumień i konfliktów. Dać sobie prawo do posiadania każdej racji, lub nie posiadania ich w ogóle.
Sięgam do kabaretu lat 20-tych wierząc w jego moc ciętej satyry i krytyki. Absurdu, który niczego nie oszczędza i wszystko obnaża. Wierzę w jego przenikliwą mądrość i nieograniczoną wolność.
~ Lena Witkowska
NASZA RACJA // Lena Witkowska
Scenariusz i reżyseria: Lena Witkowska, Adam Ziajski
Wykonanie: Lena Witkowska
Tekst: Lena Witkowska, Anatol Stern, Aleksander Wat, Skorup, Adam Ziajski
Muzyka: Lena Witkowska, Michał Rycaj, Arnold Dąbrowski, Kasia Klebba, Maciej Frycz
Scenografia: Adam Ziajski
Produkcja dźwięku: Michał Rycaj
Konsultacja choreograficzna: Sylwia Marciniuk
Kostiumy: Nitka
Inspicjentka: Natalia Klupp
Realizator światła: Michał Kurasiński
Realizator dźwięku: Maciej Frycz
Komunikacja: Ola Jaruszewska
Grafika: Wiktoria Szydłowska
Teaser: Evgenia Klemba
Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury Scena Robocza
Premiera: 19 października 2023
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera
Znakomity tekst, świetne wykonanie i profesjonalizm Witkowskiej to niejedyne atuty „Naszej racji”, którą warto zobaczyć niezależnie od tego, czy świadomi jesteśmy różnych wcieleń środowiskowych dyskusji. Ten mądry, barwny i zabawny muzyczny spektakl niczego nie straci, jeśli będzie oglądany przez osoby nieświadome kontekstów, które uruchamia. Dobry teatr poradzi sobie sam.
Piotr Dobrowolski, Czas Kultury
Lena Witkowska – aktorka, wokalistka, artystka intermedialna. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Intermedia, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale Nauk Społecznych oraz XII Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice. Zdobywczyni Grand Prix, nagrody publiczności i nagrody dziennikarzy na 42. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współzdobywczyni pierwszej nagrody za skomponowanie muzyki do spektaklu “Inni Ludzie” w reż. Macieja Gorczyńskiego w ramach 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Przez wiele lat współpracowała jako aktorka i animatorka kultury wraz z teatrami z województwa zachodniopomorskiego – Teatrem Kana (spektakl we współpracy z Teatrem CHOREA – “Antygona”), Teatrem Brama (spektakle Apoteoza – Emotion in Sound, Fale), Teatrem Krzyk (spektakl To Face). W latach 2017 – 2019 wokalistka w zespole Vespa, z którym nagrała trzy albumy muzyczne. Od 2018 roku prowadzi własną działalność RAYS polegającą na realizowaniu projektów artystycznych oraz społecznych w przestrzeni teatru, muzyki, sztuki nowych mediów w Polsce i za granicą. Obecnie twórczyni zespołu REJS (nowa poezja śpiewana), międzynarodowego projektu interdyscyplinarnego Homo Affectus (landart, technologia), liderka zespołu C U K R Y (folk wiejski, folk miejski) i aktorka w Teatrze BARAKAH w Krakowie.
Adam Ziajski – reżyser teatralny, aktor, scenograf, menedżer kultury i producent. Absolwent Instytutu Kulturoznawstwa UAM. Założyciel i lider jednego z najważniejszych polskich teatrów ulicznych „Strefa Ciszy” (1993-2015), z którym zrealizował trzydzieści pięć spektakli, widowisk i happeningów w przestrzeniach otwartych, zgodnie z ideą „teatru miejskiego”. W roku 2016 rozpoczął samodzielną drogę artystyczną, realizując dyptyk poświęcony osobom wykluczonym społecznie: „Nie mów nikomu” powstał w Scenie Roboczej z udziałem osób niesłyszących, a „Spójrz na mnie” z udziałem osób niewidomych w Teatrze Śląskim w Katowicach. W roku 2019 zrealizował spektakl „Chciałbym nie być” w Teatrze Nowym w Poznaniu poświęcony rodzinom osób zaginionych. W roku 2022 zadebiutował na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym filmem krótkometrażowym „Obecność obowiązkowa”. Na stałe związany ze Sceną Roboczą w Poznaniu, której jest pomysłodawcą oraz opiekunem artystycznym.