NOWA GENERACJA 2023 – znamy wyniki!

Nowa Generacja 2023 wyniki

Grono eksperckie, w składzie Magdalena Rewerenda, Barbara Prądzyńska, Adam Ziajski, we współpracy z zespołem Sceny Roboczej, podjęło decyzję o zwycięskim projekcie konkursu rezydencyjnego NOWA GENERACJA 2023.

Zwyciężył projekt Pentezylea. Rekonstrukcja ciał Amazonek duetu Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik)

Eksperci w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślają, że jest to propozycja odważnego artystycznie teatru, który nie zamyka się w bezpiecznych i utartych schematach powstawania dzieła. Projekt Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik przekonuje empatycznym, a jednocześnie profesjonalnym podejściem do podjętego zagadnienia. Autorki do realizacji zapraszają grono kobiet po mastektomii, a za punkt wyjścia przyjmują mityczną historię królowej Amazonek.

Dzięki otwartej formie instalacji performatywnej artystki stawiają na partycypacyjny proces budowania przestrzeni nie tylko do reinterpretacji mitu wojowniczek, ale też mierzenia się z indywidualnym doświadczeniem choroby nowotworowej.

Przyjęte założenia oparte na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni współpracy, proponowane środki wyrazu oraz waga podejmowanych zagadnień przekonują nas o sile teatru rozumianego jako realne narzędzie społecznych przemian.

 

Wszystkim osobom i zespołom, które zgłosiły się do konkursu – dziękujemy!

Konkurs jest realizowany w ramach projektu Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA dofinansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Grafika: Nina Budzyńska

Skip to content