Pentezylea fot. M. Zakrzewski

PENTEZYLEA. Rekonstrukcja ciała Amazonek // Gruba i Głupia + warsztaty z samobadania piersi

“Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek” to projekt instalacji performatywnej, w której mityczna historia tytułowej królowej zestawiona zostaje z kondycją osób doświadczonych chorobą raka piersi. Historia Pentezylei mówi o szalonej miłości, jaką główna bohaterka obdarzyła greckiego wojownika Achillesa, przez co zginęła tocząc z nim pojedynek. W innej wersji to doprowadzona do furii królowa morduje Achillesa, zagryzając go na śmierć… Przeciwnikiem współczesnych Amazonek nie jest jednak żaden grecki wojownik, lecz rak piersi – najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Każdego dnia do walki z nim stają tysiące kobiet.

Duet Gruba i Głupia oddaje głos współczesnym Amazonkom, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca zbiorowej energii: mikro-społeczności, w której osoby wspierają się nawzajem, przekazują sobie mit i reinterpretują go. Twórczyniom zależy, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób. W przedstawieniu sięgają przede wszystkim po dystans i poczucie humoru, posiłkując się przy tym szeroko pojętym antykiem. Również tym w wersji pop. 

Gruba i Głupia – duet choreograficzno-dramaturgiczno-reżyserski zawiązany przez Dominikę Knapik (Głupią) i Patrycję Kowańską (Grubą). Powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni do niezależnych, bezkompromisowych wypowiedzi twórczych, poruszających tematy trudne i niewygodne. Prace Grubej i Głupiej mają na celu igranie z teatralnymi konwencjami oraz dekonstrukcję stereotypów dotyczących m.in. politycznego potencjału ciała i płci.

Warsztaty z samobadania piersi

Przed spektaklem od godziny 17:00 w Domu Tramwajarza zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach z profilaktyki raka piersi organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Onkologii Klinicznej. Wolontariusze zaprezentują technikę badania oraz będą do dyspozycji modele umożliwiające ćwiczenie samobadania.

Kiedy badać piersi?

Jak je badać?

Co można wyczuć?

“Wyczułam coś, co mam zrobić”?

Weź sprawy w swoje ręce i zacznij badać piersi regularnie!

PENTEZYLEA. REKONSTRUKCJA CIAŁA AMAZONEK // Głupia i Gruba

Choreografia, dramaturgia, reżyseria, opracowanie muzyczne, video: Gruba i Głupia (Kowańska/Knapik)

Współkreacja i performance: Joanna Czarnecka-Knobel, Małgorzata Mioduszewska, Ewa Wiśniewska oraz Patrycja Kowańska i Dominika Knapik 

Kostiumy: Wiktor Krajcer 

Realizator światła: Arkadiusz Czapla i Michał Kurasiński

Realizator dźwięku: Maciej Frycz

Komunikacja: Ola Jaruszewska

Producentka wykonawcza: Natalia Klupp

Grafika: Wiktoria Szydłowska

Teaser: Evgenia Klemba

Współprodukcja: Teatr Ósmego Dnia, Instytut Kultury Miejskiej

Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA

Premiera: 6 października 2023

Patrycja Kowańska (Gruba) – osoba pisząca, dramaturżka, reżyserka, performerka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Współtworzy spektakle w różnych instytucjach oraz na polu niezależnym. Tworzy z różnymi ludźmi, w różny sposób i na różne tematy; zarówno formy eksperymentalne, jak i adaptacje klasyki.  W autorskich projektach łączy pracę z tekstem z zainteresowaniem cielesnością. Autorka performance’u pt. „Furor”, dotyczącego fatshamingu, realizowanego w ramach rezydencji “Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. W wolnych chwilach pisze rapowane kawałki.

Patrycja Kowańska

Dominika Knapik (Głupia) jest choreografką, reżyserką i perfomerką. Ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych im. St.Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Aktorskim. Jako choreografka od blisko dwudziestu lat współpracuje z wieloma reżyserkami i reżyserami w Polsce i za granicą. Laureatka wielu nagród indywidualnych, w 2015 roku nominowana do nagrody Paszporty Polityki w kategorii “Teatr”. Od 2017 roku pracuje także jako reżyserka. Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji. W swoich pracach łączy teatr dramatyczny, taniec i performans z feministycznym zacięciem.

Dominika Knapik
  • Czas trwania:

    60 minut

  • Wiek:

    14+

Data

08/06
Upłynął termin ważności!

Czas

19:00

Szczegółowe informacje

kup bilet

Lokalizacja

Dom Tramwajarza
Słowackiego 19/21, Poznań
Kategoria

Organizator

Scena Robocza
Telefon
795 577 022
kup bilet

Możliwość komentowania została wyłączona.

Skip to content