Pentezylea Scena Robocza

sold out! PREMIERA – PENTEZYLEA // Gruba i Głupia

“Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek” to projekt instalacji performatywnej, w której mityczna historia tytułowej królowej zestawiona zostaje z kondycją osób doświadczonych chorobą raka piersi. Historia Pentezylei mówi o szalonej miłości, jaką główna bohaterka obdarzyła greckiego wojownika Achillesa, przez co zginęła tocząc z nim pojedynek. W innej wersji to doprowadzona do furii królowa morduje Achillesa, zagryzając go na śmierć… Przeciwnikiem współczesnych Amazonek nie jest jednak żaden grecki wojownik, lecz rak piersi – najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Każdego dnia do walki z nim stają tysiące kobiet.

Duet Gruba i Głupia oddaje głos współczesnym Amazonkom, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca zbiorowej energii: mikro-społeczności, w której osoby wspierają się nawzajem, przekazują sobie mit i reinterpretują go. Twórczyniom zależy, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób. W przedstawieniu sięgają przede wszystkim po dystans i poczucie humoru, posiłkując się przy tym szeroko pojętym antykiem. Również tym w wersji pop. 

Gruba i Głupia – duet choreograficzno-dramaturgiczno-reżyserski zawiązany przez Dominikę Knapik (Głupią) i Patrycję Kowańską (Grubą). Powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni do niezależnych, bezkompromisowych wypowiedzi twórczych, poruszających tematy trudne i niewygodne. Prace Grubej i Głupiej mają na celu igranie z teatralnymi konwencjami oraz dekonstrukcję stereotypów dotyczących m.in. politycznego potencjału ciała i płci.

PENTEZYLEA. REKONSTRUKCJA CIAŁA AMAZONEK // Głupia i Gruba

Choreografia, dramaturgia, reżyseria, opracowanie muzyczne, video: Gruba i Głupia (Kowańska/Knapik)

Współkreacja i performance: Joanna Czarnecka-Knobel, Małgorzata Mioduszewska, Ewa Wiśniewska oraz Patrycja Kowańska i Dominika Knapik 

Kostiumy: Wiktor Krajcer 

Realizator światła: Arkadiusz Czapla

Realizator dźwięku: Maciej Frycz

Komunikacja: Ola Jaruszewska

Producentka wykonawcza: Anna Romberg

Grafika: Wiktoria Szydłowska

Teaser: Evgenia Klemba

Współprodukcja: Teatr Ósmego Dnia, Instytut Kultury Miejskiej

Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA

Premiera: 6 października 2023

Patrycja Kowańska (Gruba) – osoba pisząca, dramaturżka, reżyserka, performerka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Współtworzy spektakle w różnych instytucjach oraz na polu niezależnym. Tworzy z różnymi ludźmi, w różny sposób i na różne tematy; zarówno formy eksperymentalne, jak i adaptacje klasyki.  W autorskich projektach łączy pracę z tekstem z zainteresowaniem cielesnością. Autorka performance’u pt. „Furor”, dotyczącego fatshamingu, realizowanego w ramach rezydencji “Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. W wolnych chwilach pisze rapowane kawałki.

Patrycja Kowańska

Dominika Knapik (Głupia) jest choreografką, reżyserką i perfomerką. Ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych im. St.Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Aktorskim. Jako choreografka od blisko dwudziestu lat współpracuje z wieloma reżyserkami i reżyserami w Polsce i za granicą. Laureatka wielu nagród indywidualnych, w 2015 roku nominowana do nagrody Paszporty Polityki w kategorii “Teatr”. Od 2017 roku pracuje także jako reżyserka. Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji. W swoich pracach łączy teatr dramatyczny, taniec i performans z feministycznym zacięciem.

Dominika Knapik
  • Czas trwania:

    60 minut

  • Wiek:

    14+

Data

07/10
Upłynął termin ważności!

Czas

19:00

Szczegółowe informacje

kup bilet

Lokalizacja

Teatr Ósmego Dnia
Ratajczaka 44
Kategoria

Organizator

Scena Robocza
Telefon
795 577 022
kup bilet

Możliwość komentowania została wyłączona.

Skip to content