SCENA ROBOCZA FEST // 12. Urodziny Sceny Roboczej
7-8.12 TEATRALNY AUTOMAT
7 i 8 grudnia w Scenie Roboczej odbyły się dwudniowe warsztaty dla rodzin z dziećmi “Teatralny Automat”, zakończone pokazami. Lina Hesse wraz ze Swietłaną Bień, międzynarodowy zespół artystek, wprowadziły dzieci i ich rodziców w świat teatru lalek z papieru.
Teatr z papieru był niesamowicie popularny w XVIII w. Mała scena, na której rozgrywały się przeróżne historie – od dziecięcych opowieści do sztuk Szekspira – dawały ludziom tamtego okresu dużo radości, a jednocześnie edukowały. Wszystko w tym teatrze – aktorzy i scenografia tworzone były z papieru. Przedstawienia odbywały się zazwyczaj w rodzinnym i przyjacielskim gronie, przy świetle domowej lampy, z muzyką na żywo i miłymi rozmowami – tak też było podczas warsztatów w Scenie Roboczej!
Mali uczestnicy warsztatów, wraz z rodzicami, mogli sprawdzić się w roli dramaturga, artysty, reżysera i aktora, a także stworzyć autorską wizję teatru i własny spektakl. W efekcie powstały dwa przedstawienia z muzyką na żywo, wykonywaną przez Swietłanę Bień.
W przyszłości pudełkowe teatrzyki mogą stać się ciekawą rozrywką podczas rodzinnych spotkań. W końcu nie ma nic lepszego i ważniejszego niż zrobienie czegoś pięknego i niezapomnianego z dziećmi!
1.12 OLGA
1 grudnia gościliśmy u siebie naszą najmłodszą widownię!
„Olga” to interaktywny spektakl grany przez zespół artystów ITINER, realizujący międzynarodowe projekty integracyjne w społecznościach grup wykluczonych.
Tytułowa Olga jest karaluszką, która szuka sposobu na to, by stać się ładniejszą. Nie dostrzega tego, że prawdziwe piękno skrywa się gdzieś głębiej…
Historia na podstawie ludowej opowieści z Ameryki Południowej opowiedziana słowem, obrazem, tańcem i muzyką, zaangażowała najmłodszych widzów oraz ich rodziców!
Wystąpili: Anastasiia Miedviedieva, Oleh Nesterov
Koncepcja i tekst: Cinzia Ciaramicoli
Reżyseria: Anastasiia Miedviedieva, Cinzia Ciaramicoli
Realizacja dźwięku i światła: Maciej Frycz
23.11-7.12 FEST WARSZTATY
23 i 24.11 sobota i niedziela
11:00-15:00 | DRAMATURGIA EKSTREMALNA z Kubą Kapralem
Kontynuacja warsztatów dramatopisarskich z Kubą Kapralem, będąca rozwinięciem pomysłów powstałych podczas pierwszej edycji warsztatów.
Uczestnicy i uczestniczki spędzili dwa intensywne dni na pisaniu dialogów, monologów, budowaniu postaci i wikłaniu się w trudne dramaturgicznie sytuacje. Efekty ich pracy będziecie mogli usłyszeć już niedługo podczas kolejnego czytania performatywnego z muzyką na żywo.
23.11 sobota
12:00-16:00 | WARSZTATY SERWISOWANIA ROWERÓW
z Michałem Kosickim
Gdy przychodzi czas na serwis roweru, większość osób od razu myśli: “muszę oddać rower do naprawy”. To jednak nie do końca jest prawda. Podstawowy przegląd roweru, porządne czyszczenie i drobne naprawy możesz wykonać sam_a. Michał Kosicki z rowerowej kawiarenki naprawczej Zębatka na Garbarach, tłumaczył, jak to zrobić.
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów nauczyli się, jak zadbać o łańcuch w rowerze, jak regulować hamulce mechaniczne i przerzutki zewnętrzne, a także, jak poprawnie pompować koła w rowerze i wymienić dętkę.
23.11 sobota
12:00-15:00 | WARSZTATY Z CEROWANIA I SZYCIA NA MASZYNIE
W sieciówkach coraz trudniej o oryginalne i wytrzymałe dodatki czy ubrania. Nie mówiąc już o tym, jak przemysł fast fashion pogłębia kryzys klimatyczny. W poszukiwaniu czegoś niepowtarzalnego, porządnego i etycznego(!) musimy korzystać z tego, co już mamy w obiegu albo… pokombinować samemu!
Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki uczyli się, jak samemu zaprojektować, skroić i uszyć na maszynie prosty dodatek! Każda z osób wróciła do domu z własnym „wegańskim karpiem”, który może posłużyć za oryginalną poduszkę, maskotkę lub po prostu pomysłową ozdobę – idealną na gwiazdkowy prezent :).
24.11 niedziela
12:00-18:00 | WARSZTATY ZINOWE ze Stowarzyszeniem Slamka
Podczas 5 godzin spotkania Stowarzyszenie Slamka wprowadziło uczestniczki i uczestników warsztatów do historii zinów. Następnie każda z osób otrzymała zestaw ćwiczeń pobudzających wyobraźnię, czego efektem były prace plastyczne oraz teksty.
Pod koniec warsztatów dobraliśmy teksty i ilustracje osób uczestniczących tak, żeby ze sobą grały, omówiliśmy koncepcję oraz daliśmy sobie nawzajem feedback odnośnie swoich prac.
Efektem warsztatów jest II część zina 𝓟𝓞𝓓𝓜𝓘𝓞𝓣𝓚𝓘, która dotyczy praktyk rytualnych, zabobonów, zmyślonych światów, dziwaczności, osobliwości, czarownic, wiedźm i wróżek, czyli wszystkiego, co jest NIE-WIARY-GODNE.
30.11 sobota
11:00-13:00 | WARSZTATY FLORYSTYCZNE IKEBANA
z Marzeną Piętą
Ikebana, japońska sztuka układania kwiatów, to coś więcej niż tylko tworzenie estetycznych kompozycji roślinnych.
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów nauczyli się tworzyć harmonijne kompozycje nie tylko z kwiatów, ale również z naczyń, łodyg, liści i gałęzi. Dowiedzieli się także, że w ikebanie liczy się nie tylko wygląd, ale również symbolika i filozofia stojąca za każdą kompozycją.
30.11 sobota
13:00-15:00 | WARSZTATY Z KLONOWANIA BAZYLII I WSTĘP DO HYDROPONIKI
z Michałem Kosickim
Świeże zioła z domowej uprawy – brzmi kusząco? Uczestnicy i uczestniczki warsztatów dowiedzieli się, czym jest uprawa hydroponiczna, jak sklonować bazylię oraz które rośliny można hodować bez gleby.
Osoby biorące udział w warsztacie otrzymały materiały niezbedne do rozpoczęcia swojej przygody z domową uprawą hydroponiczną.
7.12 sobota
16:00-20:00 WARSZTATY Z MAKIJAŻU DRAGOWEGO
z Nikki Mintaj
Osoby biorące udział w warsztacie dowiedziały się, jak za pomocą makijażu stworzyć spektakularny, unikalny look, który wyraża ich osobowość. Bez względu na to, czy osoby dopiero zaczynały swoją przygodę z dragiem czy chciały podnieść swoje umiejętności na wyższy poziom, podczas warsztatów z Nikki Mintaj każdy, każda i każde mógł spróbować swoich sił w wyrażaniu siebie poprzez tę formę ekspresji!
SCENA ROBOCZA FEST // 12. Urodziny Sceny Roboczej
11.11 CASTING do filmu krótkometrażowego “Jestem”
Nakręciliśmy film! 11 listopada w naszym sudio przy ul. Wronieckiej 6 zorganizowaliśmy casting do filmu krótkometrażowego „casting:jestem” realizowanego w ramach Scena Robocza Fest.
Wybrane materiały posłużyły nam do realizacji filmowego portretu społecznych wyobrażeń na temat indywidualnej, jednostkowej obecności.
Opieka artystyczna: Adam Ziajski
Zdjęcia / FVX: Jędrzej Guzik
Asystent operatora: Oliwier Faikis
Dźwięk: Maciej Frycz
Koordynacja castingu: Michalina Cendrowska
Organizacja castingu: Olga Strizhniova / Anastasiia Miediviedieva
Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA
20-22.09 SCENA ROBOCZA FEST
Wspomiamy SCENA ROBOCZA FEST – 3-dniowy festiwal z okazji 12. urodzin Sceny Roboczej, który odbył się 20-22 września.
Przez 3 dni w przestrzeni naszego skromnego studio gościliśmy wspaniałych artystów oraz dziesiątki uczestników koncertów, spektakli, warsztatów i paneli dyskusyjnych.
Scena wrzała od emocji! Przeżyjmy to jeszcze raz
20.09 PIĄTEK
17:00 | Akcja Dekratacja FINAŁ
Urodziny rozpoczęliśmy od finału Akcji Dekratacji – warsztatów plastycznych, podczas których wspólnie tworzyliśmy instalację, ozdabiającą naszą siedzibę przy ul. Wronieckiej 6.
Akcja Dekratacja to przełamywanie i ozdabianie (dosłownie!) barier. Przez ostatnie dwa tygodnie w poszczególne dni tygodnia zapraszaliśmy do swojej siedziby na ul. Wronieckiej 6 wszystkie chętne osoby, które wspólnie z Nastią i Olgą tworzyły kolorową instalację na naszej elewacji, przy pomocy nieużywanych, bawełnianych koszulek, wstążek, włóczek.
19:00 | NASZA RACJA // Lena Witkowska, Adam Ziajski
Podczas naszych urodzin nie mogło zabraknąć kultowego już spektaklu „Nasza Racja”.
Lena Witkowska ponownie porwała publiczność w podróż do lat 20. ubiegłego wieku. Była groteska, śpiew, taniec i absurd… który skłania do refleksji. Po czyjej stronie leży racja? Czy istnieje obiektywna prawda?
20:30 | 🌟 koktajl party 🌟 spotkanie z zespołem Sceny Roboczej
Po spektaklu płynnie przeszliśmy w bankiet 🥂. Podczas wieczoru wraz z całym Zespołem Sceny Roboczej ugościliśmy Was słodkim poczęstunkiem i wspólnie odśpiewaliśmy 100+ lat Scenie Roboczej.
21.09 SOBOTA
12:00 | sobotni chill: Vinyasa Joga z Julią Radziszewską (poziom open)
Drugi dzień urodzin rozpoczęliśmy przyjemną, miękką praktyką jogi. Wspólnie z Julią Radziszewską, nauczycielką jogi oraz tancerką pracowaliśmy nad świadomością ciała oraz prawidłowym oddechem.
17:00 | Laboratorium Praktyk Współtwórczych #004 // Mira Mańka, Miłosz Markiewicz
Spotkanie #4 Wszystkie twarze komunikacji, czyli feedback w pracy (nie tylko artystycznej)
Podczas czwartego spotkania z cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych rozmawialiśmy o roli feedbacku w instytucjach kultury. Feedback jest informacją zwrotną oraz formą wsparcia. Jest narzędziem, które umożliwia prowadzenie zespołu bez przyjmowania władczego tonu, a także pozwala uczyć się od siebie nawzajem.
Naszą gościnią była Mira Mańka – specjalistka w temacie feedbacku, spotkanie poprowadził Miłosz Markiewicz.
19:00 | DRAMATURGIA EKSTREMALNA // czytanie performatywne (uczestników_czek warsztatów Kuby Kaprala przy udziale muzycznym Michała Fetlera)
Podczas urodzin mogliśmy przysłuchać się efektom pracy uczestników_czek dwódniowych warsztatów pisarskich „Dramaturgia ekstremalna” z Kubą Kapralem, które odbyły się 7 i 8 września w Scenie Roboczej.
Kuba Kapral – autor sztuk teatralnych, opowiadań, słuchowisk, scenariuszy filmowych.
Performatywnemu czytaniu towarzyszyć będzie muzyka Michała Fetlera – saksofonisty, kompozytora i aranżera.
20:30 | Bajzel (koncert)
Rekordowe pod względem frekwencji wydarzenie – do muzyki Bajzla bawiła się pełna sala, a energiczne dźwięki przyciągały również słuchaczy z okolic Starego Rynku.
Piotr Piasecki zagrał jak za pięciu. I jak na Bajzla przystało – był cyrk ze szczyptą melancholii.
22:00 | Silent Disco
Przekazaliśmy Wam parkiet, słuchawki i 3 kanały z różnymi muzycznymi vibe’ami – na jednym zagrał Bandey John, na drugim HerrMaszewski, a trzeci współtworzyliśmy sami 💥
22.09 NIEDZIELA
11:00 | DROGOWE PRZYGODY WITY // Natalia Levanova, Alena Hiranok (spektakl dla dzieci)
Niedziela rozpoczęła się rodzinnie od spektaklu dla dzieci od lat 3 do 10 oraz ich rodziców.
Przedstawienie na podstawie książki „Vita Belaya Kreska” Sary Lundberg. to spektakl podróżniczy, który rozpoczyna się w nieskończonej przestrzeni miliardów gwiazd i planet, przebiega przez wszystkie niesamowite miejsca naszej planety – góry, pola, pustyni, morza, dżunglę, a kończy w przytulnym oknie twojego domu.
Dowiedzieliśmy się, kto maluje białe linie na drogach, poznaliśmy Czerwonego i Zielonego i wspólnie z Witą rozwiązaliśmy DUŻY problem małego chłopca.
💫 Na zakończenie spektaklu publiczność czekała interaktywna część artystyczna – sami stworzyliśmy dla Wity nową podróż! 💫
12:00 | Беларускiя танцы ў Познанi! / Białoruskie Tańce Ludowe!
Беларускiя танцы ў Познанi!
POLSKA WERSJA PONIŻEJ
Запрашаем пазнаёміцца з беларускай культурай праз тупанне-груканне, ну то бок – танцы. Танцы ў Пазнаньцы (@tancybelaruskija_poznan). запрашаюць усіх – з вопытам і без на паркет у scenarobocza Калі ласка, абавязкова вазьміце лёгкі абутак на змену і бутэлечку з вадой. Будзе горача!
Dzięki Nastya i Sveta (@tancybelaruskija_poznan) mogliśmy zapoznać się z białoruską kulturą poprzez taniec.
13:00 | Posiadówka przy stole z Zespołem
12. urodziny Sceny Roboczej zakończyliśmy przy wspólnym stole. Częstowaliśmy Was tym, co i nam smakuje – było więc kolorowo, warzywnie i zdrowo, ale znalazła się też przestrzeń na jakieś słodkie 😊.
autorką grafiki jest Wiktoria Szydłowska
autorką zdjęć jest Ula Jocz
organizatorem wszystkich wydarzeń jest Scena Robocza
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera