COME TRUE – druga próba otwarta do spektaklu

Michał Stankiewicz

„Come true” to teatralny eksperyment wciągający do języka teatru praktykę hipnozy. Badamy hipnozę jako narzędzie narracji, odczytując ją jednocześnie jako metaforę problemów dręczących współczesne społeczeństwo informacyjne. Co jest iluzją a co prawdą – pytamy. Gdzie są granice naszego poznania?

Spróbujmy odpowiedzieć sobie na powyższe kwestie razem. Zapraszamy do czynnego udziału w naszych teatralnych badaniach w ramach otwartej próby, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek. To będzie już drugie spotkanie z udziałem publiczności, pierwsze odbyło się w kwietniu. W próbie udział weźmie zawodowy hipnotyzer i hipnoterapeuta Grzegorz Jabłonowski. Efekty naszych działań, prowadzonych w ramach rezydencji artystycznej w Scenie Roboczej, zaprezentowane zostaną na tegorocznym Festiwalu Teatralnym Malta.
Wstęp bezpłatny.

#

Trzonem merytorycznym spektaklu „Come true” są spostrzeżenia francuskiego filozofa Guy Deborda zawarte w jego „Społeczeństwie spektaklu”. Debord uważał, że spektakl pokazując „nieprawdziwy” obraz rzeczywistości, przekształca ją na podobieństwo obrazu, który tworzy. Rzeczywistość owego spektaklu jest jedyną wspólnie dzieloną zewnętrzną rzeczywistością przedstawicieli współczesnych społeczeństw. Nie jest on jednak jedynie medium pośredniczącym w postrzeganiu „obiektywnej” rzeczywistości. Spektakl – zdaniem Deborda – to jedyna obiektywna, zewnętrzna rzeczywistość.

„Społeczeństwo spektaklu”, pomimo, że powstało w latach sześćdziesiątych za sprawą współczesnych mediów, coraz bardziej zyskuje na aktualności. Współczesny człowiek bardziej ogląda niż przeżywa wydarzenia; to nie spektakl jest cieniem rzeczywistości, ale rzeczywistość wydaje się być cieniem swoich obrazów ze świata spektaklu. Jej przeżywanie jest „mniej intensywne”, niż przeżywanie spektaklu, który stanowi jej reprezentację.

 

WSTĘP WOLNY

 

Reżyseria: Michał Stankiewicz
Dramaturgia: Mateusz Marczewski, Marzena Sadocha
Narracja: Joanna Żurawska
Reżyseria świateł: Mateusz Tymura
Inspicjentka: Martyna Siemieńczuk
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Premiera: 16.06.2017