Debata – Kultura i przyszłość

Łańcuch Światła Poznań

Szanowni,
zgodnie z zasadą – najpierw masa, potem rzeźba – rzeźbimy dalej!

Po lipcowych spacerach i Łańcuchach Światła, oraz sierpniowych piknikach, przyszła pora na wrzesień, czyli przenosimy się pod dach Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej by kontynuować nasze spotkania wokół tematów fundamentalnych.

Debata – Kultura i przyszłość

10 września,
godz. 18.00,
Scena Robocza, Poznań

Udział wezmą:
Elżbieta Korolczuk, Przemysław Czapliński,
Michał Merczyński, Franciszek Sterczewski
Moderacja: Edwin Bendyk

Pretekstem i punktem wyjścia do kolejnej rozmowy jest ogłoszony 24 sierpnia, manifest twórców, pracowników i uczestników kultury Kultura Niepodległa

Podczas Kongresu Kultury 2016 Przemysław Czapliński rzucił hasło „Królestwo za narracje”. Narracje, które łączyłyby wielość różnorodnych inicjatyw społecznych i kulturalnych oraz bogactwo tożsamości indywidualnych i zbiorowych w rodzaj całości, rzeczy wspólnej. Po prostu, opowieści o Rzeczypospolitej dającej możliwość bycia razem i jednocześnie nie uniemożliwiającej bycia osobno. Iwona Kurz podsumowując Kongres Kultury zaproponowała, by jako źródło inspiracji wykorzystać zbliżające się rocznice ważne dla polskiego społeczeństwa: 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, 100. rocznicę awangardy, w końcu zbliżająca się 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To właśnie do tej rocznicy odwołuje się proklamowany 24 sierpnia ruch Kultura Niepodległa, którego sygnatariusze wzywają do uspołecznienia obchodów Święta Niepodległości i zorganizowania ich w sposób obywatelski. Porozmawiajmy więc, czy niepodległość jest dobrym tematem, a ruch taki, jak Kultura Niepodległa dobrym mechanizmem by odzyskać zdolność do mówienia o sobie w sposób, o jaki apelowano podczas Kongresu Kultury.

Spotkanie będzie pierwszym z cyklu debat „Kultura i przyszłość”, poprzedzających Forum Przyszłości Kultury, które odbędzie się jesienią w Teatr Powszechny w Warszawie.

Chcemy by rozmowa przebiegała w warunkach sympatycznych,
dlatego kto może niech przyniesie ciastka, bądź wypieki.
Z kolei herbatka będzie na czekała na wszystkich obywateli miasta Poznań.

Zaproś znajomych, oraz zabierz rodzinę!

Idziemy dalej. Do zobaczenia!

wstęp wolny

współorganizatorami wydarzenia są Teatr Powszechny,
oraz Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej