DEPRESJA, JAK SATURN, POŻERA WŁASNE DZIECI

Kicińska, Schwertner, Baumgart, Matlingiewicz

dyskusja wokół projektu Dzieci Saturna

🧏 Dyskusja tłumaczona na język migowy

 

👉 Dyskusja odbędzie się na fanpage’u Sceny Roboczej

👉 Wydarzenie jest bezpłatne, dostępne online, nie wymaga rejestracji

 

„Dzieci Saturna” to projekt dokumentalny o zaostrzającym się kryzysie zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Tygodniowo nawet troje nastolatków i młodych dorosłych ginie w wyniku podjętej próby samobójczej. Z kryzysem zdrowia psychicznego zmagają się coraz młodsze dzieci. Dzisiejsza rzeczywistość, którą współtworzymy, niczym Saturn pożera własne dzieci. Jak możemy je uratować? Przede wszystkim zacznijmy rozmawiać.

 

Rozmowa jest okazją do przedyskutowania kwestii poruszonych w ramach hipertekstu „Dzieci Saturna”: www.dziecisaturna.pl Strona w formie kosmicznej podróży przeprowadza odbiorcę przez historie młodych osób doświadczonych kryzysem zdrowia psychicznego.

 

Od początku pracy nad projektem towarzyszy nam świadomość wagi komunikatów, które wysyłamy w świat –kwestię trudności poruszania tematu depresji i samobójstw uświadomił przypadek serialu „13 powodów”. Po jego emisji stwierdzono wzrost liczby samobójstw wśród młodych ludzi.

 

Korzystamy z symbolicznego terminu Dnia Dziecka, aby zaprosić Was do udziału w dyskusji z osobami zajmującymi się tematem kryzysu zdrowia psychicznego. Chcemy nie tylko uczyć się czego NIE mówić, ale też jak W OGÓLE ZACZĄĆ mówić. Zdrowie psychiczne stanowi nadal ogromne tabu w naszym społeczeństwie, a specjaliści pracujący w obszarze pedagogiki i mediów mogą pomóc nam w zgłębieniu tego tematu.

Gośćmi panelu dyskusyjnego online będą:

 

🪐 Lucyna Kicińska – specjalistka ds. świadczenia pomocy telefonicznej i online dla dzieci i dorosłych w trudnych sytuacjach życiowych, członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, prowadząca szkolenia przeciwdziałania przemocy oraz zapobiegania autoagresji i samobójstwom;

 

🪐 Janusz Schwertner – dziennikarz Onetu, autor głośnego reportażu „Miłość w czasach zarazy” (tinyurl.com/smwcz), który sprowokował debatę publiczną wokół problemów związanych psychiatrią dziecięcą.

 

Dyskusję poprowadzą twórczynie projektu – Agata Baumgart i Aleksandra Matlingiewicz.

 

Jeżeli macie pytania od ekspertów, prosimy o przesyłanie ich na adres: edukacja@scenarobocza.pl. Postaramy się odpowiedzieć na nie podczas dyskusji.

 

W trosce o bezpieczeństwo uczestniczek i uczestników dyskusji, komentarze do streamingu będą zablokowane.


Mimo ograniczeń związanych z epidemią, cały czas pracujemy. Wydarzenie jest bezpłatne, ale możesz wesprzeć nasze działania przekazując darowiznę:

 

Stowarzyszenie Scena Robocza
95 1240 1747 1111 0010 7693 5283
Tytuł: „Darowizna”

 

Dziękujemy za każdy gest solidarności z ludźmi teatru!


Projekt „Dzieci Saturna” jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Poznania.

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania. #poznańwspiera

 

Hipertekst dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.