„DZIENNIKARZ, KTÓRY WIEDZIAŁ ZA DUŻO” – premiera książki // spotkanie z autorami

*dziennikarz śledczy to zawód podwyższonego ryzyka*

 

Czy Jarosław Ziętara zdawał sobie z tego sprawę wychodząc z domu 1 września 1992?

 

Wkrótce minie 29 lat odkąd Jarosław Ziętara, dziennikarz „Gazety Poznańskiej” wyszedł z domu i już nie wrócił.
Nie było to zwykłe zaginięcie. Po latach jest wciąż więcej pytań niż odpowiedzi:

 

Dlaczego przez rok czasu w ogóle nie wszczęto śledztwa?

Dlaczego kluczowi świadkowie nie żyją, odwołują zeznania lub milczą?

Co wspólnego ze sprawą miały ówczesne rekiny biznesu?

Wreszcie, kto i dlaczego zlecił zabójstwo młodego reportera?

 

 

Autorzy reportażu odkrywają przed nami poznański półświatek lat 90. To wtedy tworzyły się środowiska biznesmenów i układy z władzą. To czasy, kiedy powstała fortuna Jana Kulczyka, a na salonach brylował Aleksander Gawronik, bogaty biznesmen i senator. Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak próbują na nowo odkryć prawdę o śmierci Jarosława Ziętary. Nie wahają się zadawać pytań, wciąż bardzo niewygodnych dla niektórych w Polsce.

 

 

Zapraszamy na premierowe spotkanie wokół reportażu „Dziennikarz, który wiedział za dużo” z autorami Łukaszem Cieślą i Jakubem Stachowiakiem.
Spotkanie poprowadzi Marcin Kostaszuk.

 

_________________________________________________________________________________________

O AUTORACH:
Łukasz Cieśla – reporter portalu Onet, wcześniej, od 2003 r. do kwietnia 2021 r. dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej. Laureat nagrody im. Dariusza Fikusa za „dziennikarstwo najwyższej próby” oraz nagrody tygodnika Angora. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze, w tym za materiał w Superwizjerze TVN o zniknięciu Jarosława Ziętary. Mieszka w Poznaniu. Poza dziennikarstwem jego pasją jest sport, podróże, książki oraz Gruzja.

 

Jakub Stachowiak – dziennikarz telewizyjny i prasowy. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku, Polityce, Oko.press. Od 2008 roku w TVN, jest reporterem śledczym w „Superwizjerze”. Siedmiokrotnie nominowany do nagrody „Grand Press” w kategoriach dziennikarstwo śledcze oraz telewizyjne. Laureat tej nagrody w 2011 roku. Nominowany także m.in. do Mediatorów, Nagrody im. Beaty Pawlak, zdobywca tytułu Gold Award 2019 na międzynarodowym festiwalu filmowym i telewizyjnym w Hamburgu. (Prawie) poznaniak na emigracji w Warszawie. Niespełniony muzyk i zapalony motocyklista.