FAKE NEWS I POST PRAWDA – dyskusja online

Maja Brzozowska, Franek Gajtkowski, Jakub Grabowski, Patryk Moszka

link do streamingu zostanie udostępniony na wydarzeniu

 

–> https://www.facebook.com/events/1796287117202074/

 

Żyjemy w czasach ogromnej dezinformacji i słabnącej wiarygodności mediów. Problem dotyczy nie tylko radia i telewizji, ale także (jeśli nie w szczególności) internetu: coraz trudniej odróżnić prawdę od postprawdy, rzeczywiste relacje od informacji wyrwanych z kontekstu lub całkowicie spreparowanych.

 

Dzieci i nastolatkowie rzadko włączani są do dyskusji publicznej. Nie jest jednak tak, że tematy pojawiające się w tej sferze ich nie dotyczą.

 

Chcemy dowiedzieć się jak szum informacyjny wpływa na osoby, których świat zaczyna się coraz bardziej oddalać generacyjnie od świata dorosłych. Czy mają narzędzia weryfikowania informacji? Gdzie ustawiają swoje autorytety – wśród ekspertów i mentorów czy w rówieśniczej wymianie poglądów?

 

I kto, tak naprawdę, nie nadąża za ciągłym strumieniem informacji – dzieci czy dorośli?

 

Do dyskusji zaprosiliśmy aktorów spektaklu „Władca much”, Franka Gajtkowskiego i Jakuba Grabowskiego oraz socjolog dzieciństwa, Maję Brzozowską.

 

Porozmawiamy o:

 

➳ krytycznym podejściu do mediów (społecznościowych) i ich wpływie na formowanie się poglądów;

 

➳ demokratyzacji przestrzeni publicznej z uwzględnieniem potrzeb najmłodszych;

 

➳ strategiach i narzędziach demontowania informacji;

 

➳ konflikcie boomer vs. zoomer i broni, jaką może być wieczna beka.

 

 

goście: Maja Brzozowska, Franek Gajtkowski, Jakub Grabowski

prowadzenie: Patryk Moszka

 


 

Patryk Moszka – mentor w Szkole Demokratycznej Gromada i edukator antydyskryminacyjny. Ukończył kierunek praca socjalna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wspólnie z innymi działaczkami i działaczami społecznymi współtworzy projekty równościowe na rzecz różnorodności i sprawiedliwości społecznej. Współpracował z różnymi organizacjami pozarządowymi m.in: Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Komitet Ochrony Praw Dziecka i Fundacja Malta oraz innymi oddolnymi, nieformalnymi grupami.