FEJK NIUS

Hacen Sarahou

 

PREMIERA GOŚCINNA

 

Stereotypy. Tak niewinnie i tak powszechne. Kto z nas nie sięga po nie w codziennym życiu?

 

Inne pochodzenie, inny styl życia, inna religia. Każdy powód jest dobry, by zamknąć „innego” w szufladzie i nadać mu stosowną etykietę. Preferujemy ludzi podobnych do nas samych, a na nieznane reagujemy strachem i wrogością, niekiedy nawet agresją. Takim ‘nieznanym’ jest w Europie kultura arabska i islam. A ludzie boją się tego, co nieznane…

 

Jesteśmy zalewani morzem informacji tzw. „fake news’ów”, które najczęściej są fałszywe, albo źle interpretowane. Dla własnej wygody wybieramy skróty myślowe, zamiast dotarcia do sedna sprawy, uprzedzenia, zamiast poznania drugiego człowieka i jego historii. Wierzymy, że rozumiemy świat, który nas otacza, ale czy na pewno?

 

Chcemy dotknąć tematu głęboko tkwiących w nas stereotypów i uprzedzeń, które najczęściej odpowiadają za nasz negatywny stosunek do innych kultur, religii, przekonań. Spektakl zwieńczony będzie dyskusją na temat obecności i znaczenia stereotypów w naszym życiu i sposobów ich przełamywania, podchodzenia do drugiego człowieka z życzliwością i otwartością.

 

Koncept: Hacen Sahraoui

Reżyseria: Ewa Kaczmarek, Barbara Prądzyńska, Hacen Sahraoui

Tekst: Mariusz Gołosz

Aktorzy: Ewa Kaczmarek, Barbara Prądzyńska, Hacen Sahraoui

Produkcja: Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu

Partner: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Premiera: 11 VI 2019

 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Informacji Kulturalnej.