QUEER ATAK, EKOŚCIEMA PRZEMYSŁU WĘGLOWEGO! / pokaz filmów / prelekcja

Katastrofa klimatyczna czeka nas wszystkie. Według najnowszego raportu IPCC kryzys klimatyczny jest niezaprzeczalnie spowodowany działalnością człowieka, która doprowadziła do gwałtownych i nieodwracalnych zmian na Ziemi. Dramatyczne powodzie, pożary pochłaniające ogromne obszary na niemal wszystkich kontynentach to zaledwie przedsmak tego, co czeka nas w najbliższym czasie. Jedną z najbardziej destrukcyjnych dla środowiska gałęzi przemysłu jest eksploatacja węgla, czemu poświęcone będzie spotkanie w ramach wydarzeń z cyklu Queer Atak.

 

Nie ma czasu na rozmyślanie, trzeba natychmiast minimalizować wszystkie szkody wyrządzane środowisku! Być może to wydarzenie skłoni Cię do większego zaangażowania się w proklimatyczne działania. Będziecie mogły_li zobaczyć projekcje filmowe, przedstawiające akcje bezpośrednie uderzające w przemysł węglowy w Polsce; zdobyć wiedzę dzięki prelekcji na temat greenwashingu i zielonego kapitalizmu, a także poznać osoby aktywistyczne.

 

18:00 – 19:00 pokaz filmów autorstwa Kolektywu Akcyjnego Reporterskiego BRUK aktywistycznych z akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego przeciwko eksploatacji węgla w latach 2019-2020 w regionie konińskim.

19:00 – 20:30 prelekcja Aleksandry Polerowicz „Zielony kapitalizm jako zagrożenie dla sprawiedliwej transformacji w Wielkopolsce Wschodniej”.

 

W czasie spotkania przybliżony zostanie problem ambiwalentnego zaangażowania właściciela kopalni i elektrowni węgla brunatnego na przeprowadzany w Wielkopolsce Wschodniej proces sprawiedliwej transformacji. Spółka ZE PAK (której głównym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, także właściciel Polsatu) jest odpowiedzialna za postępującą degradację tamtejszego środowiska oraz przyczynia się do zmian klimatu. I choć aktualnie rozpoczyna zieloną transformację, nie ukrywa, że głównym powodem tych zmian jest opłacalność ekonomiczna. Troska o klimat i ludzi nadal pozostaje greenwashingową przykrywką do pomnażania prywatnego kapitału, prowadzenia zielonego „business as usual”, co może zagrozić przeprowadzeniu lokalnej transformacji w pełni „sprawiedliwie”. Zachodzące w regionie zmiany mogłyby być jednak szansą na zakwestionowanie i przeobrażenie całego systemu społeczno-gospodarczego.

 

*Po wykładzie zapraszamy do dyskusji.

 

Projekcje filmów oraz dyskusja to wydarzenie w ramach benefitu na tranzycję Olgi. Podczas eventu odbędzie się zbiórka pieniędzy, które później trafią bezpośrednio do niej.