RARYTAS

Kwartet Wiejski, Niklaus, Perkowska

Pieśń ta wyrosła z ziarna, posiewu Wierchowiny, która jest ostatnią wyspą Atlantydy słowiańskiej. Ale rozrosła się teraz. Oby stała się słowem dla świata. Nie tylko Polski, Ukrainy, lecz słowem całej wynurzającej się z fal Atlantydy, jej darem”. – Stanisław Vincenz,  „Na wysokiej połoninie”Spektakl/wydarzenie ma formę wywiedzioną z tradycyjnej gawędy opowiadanej za stołem, snutej do wtóru muzyki, śpiewu i tańca. Punktem wyjścia, a zarazem osią przedsięwzięcia jest wzorowana na opowieściach chasydów Historia o Pinkasie („Rarytas” z tomu „Barwinkowy wianek” Stanisława Vincenza) opowiadana przez aktora Wolfganga Niklausa, który siedzi za stołem animując drewniane figury. Robi to w sposób najprostszy, jak dziecko, które trzymając w ręku lalkę mówi za nią. Zabieg ten uwypukla z jednej strony prostotę, a z drugiej cudowną rzeczywistość tej opowieści. Oczywiście przez cały spektakl rozbrzmiewa żywa muzyka – huculskie i żydowskie melodie, ekstatyczne freilachy, chasydzkie niguny bez słów.


Część Koncertowa rozpoczynająca wieczór jest przede wszystkim przywołaniem atmosfery wielokulturowego tygla, jakim zawsze były wschodnie Karpaty. Artyści korzystają z oryginalnego instrumentarium (skrzypce, huculskie cymbały, akordeon, rumuński baraban, pasterskie fujarki, koboz), a wykonują melodie i pieśni ludów zamieszkujących tamte tereny, których nauczyli się od wiejskich muzykantów i zgromadzili w czasie swoich licznych wypraw w tamte rejony.

Część Taneczna zawiera bukowińskie tańce i zabawy: korowody Csango, huculskie pliesy, ukraińskie prysiudy i polskie krzyżaki – wszystko to łatwo przyswajalne, żartobliwe i świetne na rozruszanie ciała i ducha.

Prawdziwym „rarytasem” będzie też strona wizualna przedsięwzięcia – obrazy tworzone na żywo w unikatowej technice malowania piaskiem przez znakomitą artystkę Katarzynę Perkowską.

 

 

Wykonanie „Historii o Pinkasie”: Johann Wolgang Niklaus, 

Reżyseria: Wacław Sobaszek

Lalki: Małgorzata Dżygadło-Niklaus,Tadeusz Piotrowski

Opracowanie, muzyka, prowadzenie tańców: Jacek Hałas, Alicja Choromańska-Hałas, Robert i Ewa Wasilewscy, Wolfgang Niklaus

Malowanie piaskiem: Katarzyna Perkowska