SPÓJRZ NA MNIE

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego reż. Adam Ziajski

PREMIERA POZNAŃSKA: SPEKTAKLE ODBYWAJĄ SIĘ W CK ZAMEK

 

 

Nasze życie skoncentrowane jest na patrzeniu – polegamy na wzroku, ufamy mu. To on pomaga nam w zdobywaniu wiedzy, orientowaniu się w otoczeniu czy dostrzeganiu niebezpieczeństwa. Posiada też jednak swoje negatywne cechy. Spojrzenie może być oceniające, może uprzedmiotawiać, buduje dystans. A jednak symbolem naszego świata moglibyśmy uczynić wszystkowidzące oko. Czy na pewno? Wśród nas żyją także ludzie, których postrzeganie jest zupełnie odmienne – to ludzie pozbawieni wzroku. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak żyje się w świecie, który zna się tylko ze słyszenia? Spróbujcie choć przez godzinę funkcjonować z zamkniętymi oczami, a zrozumiecie, że wszystko wygląda inaczej niż myśleliście. Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale tworzymy świat, w którym widzenie jest formą uprzywilejowania. Dlatego bycie niewidomym oznacza jednocześnie bycie niewidzialnym. Czas rzucić wyzwanie patrzącemu spojrzeniu i zapytać: czy macie pewność, że Wasze oczy nie są zamknięte?

 

Scenariusz i reżyseria: Adam Ziajski
Występują: Mieczysław Bąk, Bartłomiej Błaszczyński, Grzegorz Kania, Anna Machoń, Michał Piotrowski, Alina Słowik, Mikołaj Wierzbicki, Adam Ziajski
Muzyka: Maciej Frycz
Scenografia i kostiumy: grupa MIXER
Wizualizacje: Filip Czernow
Audiodeskrypcja: Izabela Mrochen
Asystent reżysera: Miłosz Markiewicz
Przewodniczka aktorów niewidomych: Aleksandra Fielek
Inspicjent: Anna Kandziora
Produkcja: Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego
Partner: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Prapremiera: 23 lutego 2018, Scena w Galerii, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach


Poznańska premiera spektaklu odbywa się w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

Partnerem prezentacji spektaklu jest SCENA ROBOCZA.

 

bilety dostępne w kasie CK Zamek oraz na portalu bilety24.pl