WĘDRÓWKA PENELOPY / strona www

 

„Wędrówka Penelopy” jest dziecięcą reinterpretacją podróży Odysa. Penelopa – kochanka głównego bohatera Odyseja wyrusza we własną podróż, tworząc nową unikatową opowieść. Płynie statkiem po różnych wyspach przenosząc się w różnej epoki, obrazy czy sytuacje społeczne. Inspiracją do podróży stał się impresjonizm w malarstwie i dzieci w obrazach. Tak więc wybraliśmy do pracy m.in. „Klasę tańca” Edgara Degasa, „Dziewczynkę z książką” i „Dziewczynkę z kanarkiem” Leopolda Löfflera, rodzajowe malarstwo Pietera Breugla i jego „Zabawy dziecięce”. Impresjonizm skusił nas możliwością zabawy światłem, kostiumem, wykorzystania faktur użytych materiałów, budowania „napowietrznych scenografii”. Breugl skusił nas obrazem, który można odczytywać na dziesiątki sposobów i czerpać z niego całymi garściami. Obrazy zostały ożywione w rytm dziecięcej wyobraźni. Pomysły młodych aktorek, mogły pogalopować w dowolnych kierunkach. Tak więc, scena Baletnic, zapędziła nas do świata sweengu, „Dziewczynka z kanarkiem” zawędrowała do filmu ” Ptaki” . Alfred’a Hitchcock’a. Sceny z obrazu Breugla, uruchomiły w nas pamięć wszystkich zabaw i wyliczanek dziecięcych. Welon z obrazu ” Panna młoda”- Marca Chagalla zamienia się w rzekę, unosi w powietrzu przedmioty, prowadzi nas do tańca renesansowego. Wszystko to spowite w tiulach, które rozmazują lekko obrazy. „Dziewczynka z książką”, zaprasza nas do klasy szkolnej, w której to ożywają demony czasu dzieciństwa. Wybraliśmy też tropy antyczne. Z malarstwa wazowego Grecji, wyjęte zostały te figury, które dla dzieci symbolizowały ważne dla nich słowa. Każda scena ma swój odrębny klimat, nastrój, kolor.

 

👉 http://wedrowkapenelopy.pl/

 

Reżyseria: Grażyna Tabor
Aktorki: Pola Bąk, Livia de Scarpa-Padła, Julia Klimkowska, Lila Luty, Maria Niedbała, Weronika Niedbała, Zuzanna Parchimowicz, Emilia Płóciniczak,
Scenografia: Adam Karol Drozdowski
Film: Marcin Ratajczyk
Muzyka: Hubert Karmiński
Reżyseria świateł: Krystian Koźbiał
Projekt strony: Jakub Alejski
Grafiki: Olga Beyga
Produkcja: Dominika Mądry, Zosia Rogowska, Stowarzyszenie Scena Robocza
Premiera: 14.12.2020

 

 

„sTWÓRZ|zROZUM” to projekt z zakresu edukacji kulturalnej, którego motywem przewodnim była tradycja antyczna, nie była rozpatrywany w swej formie pierwotnej. Dostęp do niej – jeśli w ogóle możliwy – zarezerwowany jest bowiem dla wąskiej grupy specjalistów. W szerokim obiegu kultury współczesnej (w tym kultury popularnej) antyk uobecnia się zaś przede wszystkim poddany uprzednio procesowi recepcji, aktualizacji oraz reinterpretacji jego znaczenia i funkcji. Finałowe widowisko jest etapem podsumowującym roczne działanie warsztatowe. Jego kształt uformowała tylko i wyłącznie wyobraźnia młodych użytkowników kultury oraz ich recepcja kultury antycznej.

 

 

WIĘCEJ O PROJEKCIE

 


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków budżetowych Miasta Poznania.