SĄSIEDZTWO – GRANICE BLISKOŚCI 2017 / interwencje artystyczne / FINAŁ

Sąsiedztwo – granice bliskości to motyw interwencji artystycznych w Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA, które są wynikiem dwumiesięcznej pracy twórców i twórczyń biorących udział we wspólnym doświadczaniu kulturowych granic i konstruowaniu performatywnych i/lub wizualnych ich przekroczeń.
Tytułowe ‚sąsiedztwo’ to eksperyment, a instalacja finałowa przygotowana przez międzynarodową grupę twórców zaprasza do wejścia w relację z nieswoją tożsamością, zapośredniczenia pochodzenia i wykonania choreografii przygotowanej przez globalną politykę instrumentalizacji ‚innego’.

________________________________________________________________________________

Instalacja będzie otwarta w dniach 1 i 2 grudnia 2017, w godz. 18:00 – 21:00, wstęp wolny
Metaforyczny spacer po Poznaniu ścieżką remappingu:
2.12 sb, godz. 15:30, Galeria Miejska Arsenał, wstęp wolny
3.12 nd, godz.14:00, Galeria Miejska Arsenał, wstęp wolny

________________________________________________________________________________

Punktem wyjścia do doświadczenia, które zbudujemy w dniach 1 i 2 grudnia w Scenie Roboczej była gestaltowa akademia zaprojektowana przez Agnieszkę Różyńską, zapraszająca do przyjrzenia się sztuce procesu, oporu
i kolektywnym narzędziom do budowania sytuacji twórczych. A reinterpretacja pojęcia sąsiedztwa, konotowanego
z bliskością społeczną, w kontekście zauważalnego w ostatnim czasie wzrostu zachowań ksenofobicznych i niechęci względem migrantów i migrantek, którzy coraz częściej są naszymi współmieszkańcami – sąsiadami, stanie się punktem odniesienia finałowych instalacji, performanców i prac.

________________________________________________________________________________

 

Agata Witkowska, Agnieszka Różyńska, Aleksandra Kołodziej, Bohdan Mucha, Christina Everts, Cristina Ferreira, Hubert Karmiński, Katsiaryna Sheliahovich, Kuba Borkowicz, Małgorzata Maciaszek, Olga Beyga, Paulina Piórkowska, Rafał Żarski, Robet Pyczek, Yulia Krivich

________________________________________________________________________________

 

AGATA WITKOWSKA
W 2012 roku ukończyła fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest nauczycielką i fotografką, łączy pasję działania z ludźmi z tworzeniem obrazu, którym komunikuję się z otoczeniem. Aktualnie realizuje projekt społeczny Jestem tym co widzę, w którym fotografia jest pretekstem do spotkania dwóch różnych grup młodzieży.
W latach 2010-2013 działała w zakresie organizacji wystaw w miejskiej galerii sztuki 13 muz w Szczecinie i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

_______________________________________________________________________________

 

BOHDAN MUCHA
Należy do najmłodszego pokolenia artystów ukraińskich, którzy pracują nad zdjęciami, mediami cyfrowymi oraz instalacjami przestrzennymi. Z wykształcenia jest prawnikiem, dlatego myślenie krytyczne i podejście analityczne są kluczowymi elementami jego twórczego procesu. Sztukę postrzega jako zjawisko relacji interpersonalnych, dla tego, powstrzymując się od nadmiaru estetyzacji swojej sztuki, ciągle poszukuje indywidualnego języka obrazowego.
W tematach jego prac najczęściej występują refleksje o związku pomiędzy kulturami i rozmyciem granic między nimi. Interesują mnie także związki przeszłości z teraźniejszością – pamięć o dziś dla jutra. Te wyjątkowo ważne i bolesne dla nowoczesnej Ukrainy tematy ujawnia z pozycji spostrzegającego, archiwizując doświadczenie osobiste, zbiera
i konserwuje informacje o teraz, dowody istnienia człowieka w pewnym wymiarze społeczno-kulturowym.

________________________________________________________________________________

 

CHRISTINA EVERTS
Urodziła się w okolicach holenderskiego miasta Groningen w 1993 roku, jako jedyna córka Holenderskiego rolnika
i Polskiej kobiety zajmującej się zawodowo planowaniem zieleni miejskiej. Ukończyła studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych ‚Minerva’ w Groningen, po czym wyprowadziła się do kraju, z którego pochodzi jej mama – Polski. Obecnie uczęszcza na studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
„W mojej sztuce odkrywam własne korzenie jednocześnie badając znaczenie kultur. Wystawa the Polish Bride oraz performance Krzyk, który wykonałam w przestrzeni Nowej Synagogi i Pływalni Miejskiej są tego przykładem. Kultura tworzy naszą tożsamość, ponieważ często identyfikujemy się z kulturą danego kraju. Świat składa się jednak
z przeplatających się historii ludzkich, obyczajów i tradycji… ”

christinaeverts.weebly.com/

________________________________________________________________________

 


CRISTINA FERREIRA

Urodziła się w 1990 roku w Lizbonie. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Jest absolwentką
malarstwa Faculdade de Belas Artes de Lisboa. W 2015 roku obroniła pracę dyplomową w pracowni dr hab. Dominika Lejmana na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Współorganizatorka i uczestniczka pierwszej edycji rezydencji artystycznej Unsolicited Works, skupionej wokół współpracy młodych twórców z Polski i Portugalii, która odbyła się
w sierpniu 2017 roku.  W swojej praktyce artystycznej często sięga po medium malarskie, wideo oraz performance. Najbardziej interesuje ją tematyka obcości, przemieszczania się, imigracji, języka oraz alienacji. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech i Portugalii.

https://www.facebook.com/cristinaferreiraworks/

_________________________________________________________________________

 

HUBERT KARMIŃSKI
Muzyk, multiinstrumentalista i producent muzyczny rodem z Kujaw, związany ze sceną eksperymentalno – improwizatorską. Laureat konkursu producenckiego Lato nad Wartą współorganizowanego przez Ableton Polska. Uczeń wrocławskiej Szkoły Produkcji Muzycznej (Muzyki Nowoczesnej) oraz muzykologii na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Ukończył kurs producencki organizowany przez poznańskie Music Laboratory. Aktualnie odbywa staż producencki w poznańskim Radiu Afera.

________________________________________________________________________________

 

KATSIARYNA SHELIAHOVICH
Oficjalne nazywa się Katsiaryna Sheliahovich, ale preferuję Katia. Jest projektantką i graficzką. W tej chwilę kończy magisterkę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w Katedrze Mebla. Przedtem studiowałam na wzornictwie przemyslowym, a przed UAP studowała w Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku. W tej chwili jara się robotami i wizją jutra. Pochodzi z białoruskiej stolicy Mińsk. Aby przebywać na terenie Polski musi posiadać wizę albo kartę pobytu, ale nie czuje się emigrantką. Podróżuje od dzieciństwa i nie zamierza przestać. Nazywa siebie obywatelką świata
i chętnie ubiegałaby się o taki paszport.

________________________________________________________________________________

 

KUBA BORKOWICZ
Artysta wizualny, performer, kurator, absolwent Uniwersytetu Artystycznego na kierunku intermedia. W swojej praktyce artystycznej koncentruje się na procesie powstawania dzieła. W pracach porusza tematykę nieskończoności, przypadkowości, dokumentacji i reprodukcji, oraz bada relacje sztuki w przestrzeni publicznej. Zafascynowany sztuką cyrkową poszukuje sposobów na wdrożenie jej w swoją działalność artystyczną. Jako środków wyrazu używa m. in. malarstwa, instalacji, tatuażu, video i fotografii. W działalności kuratorskiej koncentruje się na tworzeniu platform ułatwiających kolaborację.

________________________________________________________________________________

 

MAŁGORZATA MACIASZEK
Urodzona w 1984 roku w Kaliszu. Mieszka i pracuje w Poznaniu. W 2008 roku ukończyła Uniwersytet Medyczny,
a w 2012 roku Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W latach 2010-2014 współprowadziła galerię Siłownia. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką PeriodFestu. Prezentowała swoje prace podczas QueerFestu II i FemFestu II. Feministka, anarchistka, matka, artystka, lekarka.

m-maciaszek.blogspot.com.

________________________________________________________________________

 

OLGA BEYGA
Artystka wizualna, graficzka, malarka i pracownica kultury. Absolwentka Wydziału Grafiki Projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Współtwórczyni Festiwalu Outer Spaces i grupy KOKS. Na codzień zajmuje się grafiką projektową, jej prace można zobaczyć również w ZINach i malarstwie ulicznym.

bgja.tumblr.com

________________________________________________________________________

 

RAFAŁ ŻARSKI
Urodzony w 1989 roku. W latach 2011-2016 studiował na kierunku multimedia na Akademii Sztuki w Szczecinie, zakończone dyplomem magisterskim zrealizowanym w Pracowni Fotomediów oraz w III Pracowni Malarstwa. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów wyższych szkół artystycznych za wybitne osiągnięcia twórcze w roku 2013. Stypendysta Prezydenta Miasta Szczecina w roku 2014.
Interesuje go codzienność, banalność, monotonia otaczającej rzeczywistości. W swojej twórczości eksperymentuje
z różnymi mediami a proces twórczy traktuję jako narzędzie ułatwiające zrozumienie otaczającego świata. Od roku 2016 prowadzi wraz z Tomkiem Pawłowskim eksperymentalne biuro podróży – Muzealne Biuro Wycieczkowe. Aktualnie mieszka i pracuje w Poznaniu.

________________________________________________________________________________

 

ROBERT PYCZEK
Urodzony w 1994 roku w Opolu. W 2017 roku ukończył kierunek Turystyka i Rekreacja ze specjalizacją Hotelarstwo
i Gastronomia na Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Obecnie student Dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Nowicjusz w zakresie działań społecznych, ale specjalista w dziedzinie gotowania. Ostatnio swój fach doskonalił w restauracji La Vieille Porte we Francji. Pomimo braku wykształcenia artystycznego, bierze udział w życiu twórczym Poznania i angażuje się w projekty związane ze sztuką.

________________________________________________________________________________

 

YULIA KRIVICH
Urodziła się w Dnieprze (Ukraina), mieszka w Warszawie. Ukończyła Akademię Architektury i Budownictwa
w rodzinnym mieście oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka Coming Out 2013 roku za najlepszy dyplom ASP w Warszawie. Laureatka sekcji Show OFF Miesiąca Fotografii w Krakowie z książką Przeczucie w 2015 roku. Stypendystka Narodowego Centrum Kultury na realizacje projektu Zuchwałość i Młodość. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, miedzy innymi z wystawą indywidualną w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu w 2017 roku. Laureatka Pinchuk Art Prize w Kijowie w 2018 roku. W swoich pracach bada kwestie związane z tożsamością, łącząc dokument z kreacja, osobistą historię z pojęciami politycznymi. yuliakrivich.com

 

Partnerzy: Galeria Miejska Arsenał, Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP
Patronaty/ matronaty medialne: Czas Kultury, Radio Afera, lazarz.pl, Magazyn Szum

________________________________________________________________________________

#poznanwspiera
Projekt zrealizowany w ramach dotacji z Miasta Poznania