DZIECI SATURNA

Agata Baumgart, Joanna Kowalska, Aleksandra Matlingiewicz

„Dzieci Saturna” to projekt dokumentalny na pograniczu dziennikarskiego śledztwa i performatywnego studium społecznego kryzysu jakim jest przerażający wzrost odsetek prób samobójczych i samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Twarde fakty i statystyki są dla nas równie ważne co indywidualne świadectwa. Chcemy zrozumieć co pcha młodych ludzi w otchłań, z której jak im się zdaje jedynym ratunkiem jest rezygnacja z życia.

 

Tygodniowo dwoje lub nawet troje nastolatków i młodych dorosłych (statystyki obejmują populację od 12 do 25 roku życia) ginie w wyniku podjętej, skutecznej próby samobójczej. Depresja i zaburzenia nastroju coraz częściej dotykają coraz młodsze dzieci. Zainspirowane figurą planety Saturn, utożsamianej z zimnem, melancholią i stanami depresyjnymi, chcemy zastanowić się nad rosnącym rozczarowaniem nastolatków światem, często ukształtowanym przez rodziców. Presja perfekcyjności, standardy piękna i płci napędzane wizerunkami spotykanymi w internecie, nadmiar zajęć sprawiają, że nadal szukające tożsamości nastolatki, jako akt ostatecznego buntu i niezgody, wybierają samobójstwo.

 

Jak trudna i delikatna jest kwestia poruszania tematu samobójstw w mediach uzmysławia m.in przykład amerykańskiego serialu o nastolatkach „13 powodów”, gdzie główna bohaterka opowiada co doprowadziło ją do decyzji o odebraniu sobie życia. W kilka miesięcy od premiery serialu odnotowano znaczny wzrost liczby samobójstw wśród młodzieży. Badania wskazują, że emisja kontrowersyjnego serialu miała bezpośredni wpływ na wzrost samobójczej fali. Dlatego tworząc nasz projekt chcemy pracować z psychologami i osobami, które będą czuwać nad bezpieczeństwem tworzonego komunikatu.

 

 

Scenariusz i realizacja: Agata Baumgart, Joanna Kowalska, Aleksandra Matlingiewicz

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Premiera: 24 IV 2020

 

 

Kliknij i sprawdź pozostałe spektakle w naszym repertuarze