Kategorie
Projekty

Laboratorium Praktyk Współtwórczych #009 – spotkanie z Justyną Czarnotą-Misztal

Na szarej grafice obramowanej geometrycznym, jaskrawozielonym wzorem znajduje się zdjęcie uśmiechniętej gościni planowanego spotkania. Czarne napisy informują o miejscu, dacie oraz szczegółach wydarzenia.

Spotkanie #009 – Czy potrzebujemy centralizacji kultury?

24 kwietnia mieliśmy okazję porozmawiać z Justyną Czarnotą-Misztal, dyrektorką Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim roli instytucji centralnych. Pytaliśmy: jakim rodzajem wsparcia mogą być – zarówno dla podmiotów publicznych, jak i niezależnych? Jaka jest ich rola? Czy ich funkcjonowanie może przełożyć się na rozwój publiczności związanej ze swoimi, lokalnymi, ośrodkami kultury? 

Istnieją instytucje kultury w mniejszych i większych ośrodkach – każda z nich spełnia nieco inną społeczną rolę, choć profilami działalności są do siebie zbliżone. Oprócz nich istnieją jednak również instytucje centralne, wyspecjalizowane w poszczególnych dziedzinach, w jakiś sposób nadrzędne wobec tych miejsc kulturalnych, z których korzystamy na co dzień. Warto nie tylko uświadomić sobie, że one istnieją, ale również zadać pytanie o to, dlaczego

Justyna Czarnota-Misztal – dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, pedagożka teatru, trenerka i menadżerka kultury. Prowadziła warsztaty oraz projektowała materiały edukacyjne i rozwojowe dla wielu instytucji i organizacji kultury w całej Polsce. Głównym obszarem jej zainteresowań jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin.

Spotkanie poprowadził Miłosz Markiewicz – doktor nauk humanistycznych zatrudniony w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów UAM, badacz przemocy strukturalnej w instytucjach kultury. Kurator cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych w Scenie Roboczej.

Autorką grafiki jest Wiktoria Szydłowska.

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

 
Kategorie
Aktualności

Grande Donna Freiheit & Her Spiders from the Squat // SIKSA + jazda afterparty

Grafika przedstawia SIKSĘ w czarnych szortach, zwróconą tyłem. Siedzi na starym telewizorze, na białym tle, otoczona niebieskimi, geometrycznymi elementami, a wokół niej wypisane są informacje dotyczące wydarzenia.

9 maja w Scenie Roboczej SIKSA zaprezentuje swój najnowszy materiał koncertowy pod tytułem Grande Donna Freiheit & Her Spiders from the Squat.

Na rozwalonej nie przez nas mapie świata coraz mniej jest miejsc, w których można inspirować się wzajemnie swoją głupotą. Zamknięcia, wypowiedziane umowy najmu, podniesiony czynsz, małe kluby w tarapatach, a do tego brak ubezpieczenia i kasy na terapię.

By dobić resztki nikomu nie potrzebnego i niemożliwego do spieniężenia pojebaństwa, Grande Donna Freiheit zostaje oskarżona o manipulacje oraz namawianie do robienia rzeczy niepotrzebnych, durnych, prymitywnych i naiwnych. Na jej mały choć wielki zespół Grande Donna Freiheit & Her Spiders from the Squat rzucony zostaje cień delegalizacji i wyrzutów sumienia. Co robić w tej pieprzonej sytuacji? Może po prostu przypomnieć, że wszyscy w głębi serca jesteśmy pająkami i wystarczy tylko skrzyknąć zespół na nowo? No i oczywiście nagrać raz jeszcze kasetę, na której był on najokrutniej głupi, a przez to najbardziej rebel & together?

DO IT! W końcu to też twój zespół!

SIKSA’s „Grande Donna Freiheit & Her Spiders from the Squat” is the most insignificant and unnecessary story ever told.

 Forbes Magazine

Po koncercie zapraszamy na afterparty z DJ-skim kolektywem jazda!

Bilety w przedsprzedaży dostępne w cenie 50 zł: https://bit.ly/4i5WNKc 

W dniu koncertu bilety będzie można nabyć w kasie pół godziny przed wydarzeniem w cenie 60 zł.

Autorką grafiki jest Wiktoria Szydłowska

Nagłośnienie/światła – Maciej Frycz

Dofinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania #poznanwspiera

 
Na zdjęciu widać oboje członków duetu SIKSA w czarnych strojach na białym, pustym tle. Pełne sylwetki postaci widoczne są z półprofilu, w samym centrum fotografii.

SIKSA (słowo z języka jidysz, pot. pogard. młoda dziewczyna postrzegana jako wulgarna, niedoświadczona i niedojrzała) to feministyczny duet ułożony na głos, bas, tekst i ciała. Koncerty SIKSY łączą z sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej czy tańca współczesnego a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych. W ograniczeniach instrumentarium i obecności scenicznej duet znajduję siłę, by stworzyć własną drogę.  Opiera się czasem o wspomnienia z dzieciństwa, innym razem o bajki i legendy, czy rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie SIKSY. W jej twórczości to co osobiste spotyka się z politycznym a to co niewypowiedziane z tym co wykrzyczane. SIKSA zagrała ponad 400 koncertów w całej Europie, Turcji oraz na Kaukazie od małych klubów i skłotów, przez galerie sztuki współczesnej aż po największe europejskie festiwale.

jazda to post-cringe kolektyw artystyczny z Poznania. Jego działania obejmują tworzenie oddolnych wydarzeń skupiających młode osoby queerowe oraz te, które są otwarte na nowe doświadczenia muzyczne, wyrzekając się dotychczas przyjętych norm i zasad. W jego skład wchodzą dwie osoby DJskie: @hoelass oraz @acheless, które poza podbijaniem największych klubów w Polsce, z przyjemnością odwiedzają mniejsze miejscowości, aby dzielić się miłością do dobrej muzy. Jedziemy z latin club, electro, ukg, speedhouse, dubstep, bassuwy, oklou, blog house, hyperpop, sroga vixa, deconstructed club.

Kategorie
Aktualności

Free Dance // odkryj swobodę w ruchu

Zielona, geometryczna grafika z informacjami na temat wydarzenia oraz zdjęciem pełnej skupienia prowadzącej w swobodnej pozie.

Zapraszamy na cykl trzech warsztatów Free Dance, które są połączeniem swobodnego ruchu, pracy z ciałem, oddechem i uważnością. Free Dance to przestrzeń, w której możesz pozbyć się codziennego napięcia, wsłuchać się w siebie i pozwolić ciału wyrażać się poprzez taniec. 

Czym jest Free Dance?

To więcej niż taniec. To ruch, który pomaga uwolnić emocje i odkryć drzemiącą w tobie kreatywność, i spontaniczność. To także sposób na doświadczanie chwili obecnej poprzez obserwowanie myśli, uczuć i tego, co dzieje się w naszych ciałach w sposób obiektywny, bez oceniania. Podczas zajęć nie uczymy się choreografii – uczymy się siebie, swojego ciała i jego naturalnej ekspresji. To warsztatowa podróż, która może być początkiem głębszej praktyki.

Dla kogo?

Dla każdego, kto chce:
✔️ Być bardziej obecnym tu i teraz
✔️ Otworzyć się na intuicyjny ruch i poczuć swobodę w ciele
✔️ Zredukować stres i pozbyć się napięć

Co Cię czeka?

✔️ Ćwiczenia z uważności i świadomości ciała
✔️ Praca z oddechem i energią
✔️ Swobodna improwizacja ruchowa przy muzyce
✔️ Przestrzeń do eksplorowania swoich emocji poprzez taniec
✔️ Bezpieczna atmosfera, w której możesz być sobą

Warsztat skierowany do wszystkich zainteresowanych powyżej 18 roku życia, bez względu na doświadczenie sceniczne.

Co przynieść: wygodny, luźny strój do ćwiczeń, wodę.

Koszt:

– pojedyncze zajęcia: 50 zł

– cały cykl przy płatności z góry: 130 zł

Zapisy: komunikacja@scenarobocza.pl – w odpowiedzi zwrotnej otrzymasz od nas dane do płatności przelewem

Maksymalna liczba osób: 12

Kiedy: 6 maja, 14 maja, 21 maja
Czas trwania: 18:00-20:00
Miejsce: Scena Robocza, ul. Wroniecka 6

O prowadzącej warsztaty

Nastia

Anastasiia Miedviedieva – aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna i animatorka kultury. Organizuje i koordynuje międzynarodowe projekty teatralne w obszarze social community art. Jest absolwentką Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Charkowie (Ukraina) na wydziale Aktor Teatru Animacji. Od 2014 roku mieszka w Polsce. Współpracowała z Teatrem Brama, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Animacji w Poznaniu oraz Teatrem Cinema. W pracy z ciałem inspiruje się Contact Improvisation, Authentic Movement, Body-Mind Centering, 5 Rytmów Gabrielle Roth oraz technikami aktorskimi.

 

Dofinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania #poznanwspiera

Kategorie
Aktualności

Laboratorium Praktyk Współtwórczych #009 – spotkanie z Justyną Czarnotą-Misztal

Na szarej grafice obramowanej geometrycznym, jaskrawozielonym wzorem znajduje się zdjęcie uśmiechniętej gościni planowanego spotkania. Czarne napisy informują o miejscu, dacie oraz szczegółach wydarzenia.

Laboratorium Praktyk Współtwórczych #009 – spotkanie z Justyną Czarnotą-Misztal

 

Instytucje: jakie? z kim? dla kogo?

W ramach spotkań z cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych przyglądamy się zapleczu działania instytucji kultury. Próbujemy wskazać najważniejsze problemy, jakie są spotykane „za kulisami” działalności kulturalnej, a następnie – wspólnie z osobami uczestniczącymi – znaleźć dla nich potencjalne rozwiązania.

Spotkanie #009 – Czy potrzebujemy centralizacji kultury?

Istnieją instytucje kultury w mniejszych i większych ośrodkach – każda z nich spełnia nieco inną społeczną rolę, choć profilami działalności są do siebie zbliżone. Oprócz nich istnieją jednak również instytucje centralne, wyspecjalizowane w poszczególnych dziedzinach, w jakiś sposób nadrzędne wobec tych miejsc kulturalnych, z których korzystamy na co dzień. Warto nie tylko uświadomić sobie, że one istnieją, ale również zadać pytanie o to, dlaczego. Jakim rodzajem wsparcia mogą być – zarówno dla podmiotów publicznych, jak i niezależnych? Jaka jest ich rola? Czy ich funkcjonowanie może przełożyć się na rozwój publiczności związanej ze swoimi, lokalnymi, ośrodkami kultury? To zaledwie kilka kwestii, które poruszymy w rozmowie z Justyną Czarnotą-Misztal, dyrektorką Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Justyna Czarnota-Misztal – dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, pedagożka teatru, trenerka i menadżerka kultury. Prowadziła warsztaty oraz projektowała materiały edukacyjne i rozwojowe dla wielu instytucji i organizacji kultury w całej Polsce. Głównym obszarem jej zainteresowań jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin.

Spotkanie poprowadzi Miłosz Markiewicz – doktor nauk humanistycznych zatrudniony w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów UAM, badacz przemocy strukturalnej w instytucjach kultury. Kurator cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych w Scenie Roboczej.

Spotkanie w języku polskim
Czas trwania: ok. 2 godziny
Rozmowa będzie rejestrowana, a następnie opublikowana na naszym kanale na Spotify

Dla kogo: dla osób pracujących w instytucjach, animujących i produkujących, a także dla wszystkich tych, których ciekawi przyszłość instytucji.

Gdzie: Studio Scena Robocza ul. Wroniecka 6
Kiedy: 24 kwietnia w godzinach 18:00-20:00
Za ile: wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy przez mail bilety@scenarobocza.pl

Autorką grafiki jest Wiktoria Szydłowska

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

 
Skip to content